Podczas otwierającego zjazd wykładu z elementami warsztatu jaki wygłosił dr Piotr Cymanow, a którego tytuł brzmiał "Kilka kroków w świecie finansów osobistych. Między bankami a rynkiem giełdowym” dyskutowano głównie zależności i związki pomiędzy światem wielkich finansów, a finansami osobistymi. Co więcej, dr Cymanow starał się uświadomić słuchaczom jakie działania leżą w ich interesie indywidualnym, jakie służą ogółowi społeczeństwa i co przesądza o tym jakie są konsekwencje konkretnych decyzji politycznych czy ekonomicznych na portfele zwykłaych obywateli w różnych perspektywach czasowych.
Drugie spotkanie to warsztat z Michałem Kossakowskim, który szkolił grupę z emisji głosu. Podczas zajęć wykonywano ćwiczenia rozluźniające wszystkie części aparatu mowy. Uczestnicy skupią się też na aspektach oddechowych, emisyjnych i wzmacniających rezonatory. Warsztat pozwolił zwrócić uwagę na intonację, akcenty oraz odróżnić tzw. kadencję od antykadencji. Omówione zostały także medyczne aspekty emisji głosu, przydatne do pracy z mikrofonem.
Trzecie zajęcia to spotkanie z red. Dominiką Kossakowską, szefową newsroomu Radia Kraków. Podczas zajęć „ABC Dziennikarza. Jak szukać, przetwarzać i prezentować informacje” była dziennikarka RMF FM i TVP koncentrowała się na zapoznaniu słuchaczy z warsztatem dziennikarza – m. in. w kontekście wyszukiwania informacji za pomocą mediów społecznościowych, robienia tzw. prasówek, a następnie tworzenia codziennego planu pracy. Słuchacze zajmowali się także analizą zaproszeń i informacji prasowych tworzonych przez urzędników i marketingowców. Omówili rolę wydawcy na przykładzie informacji niespójnych stylistycznie, merytorycznie i logicznie. Zapoznali się też z podstawami kadrowania, omawiając charakterystykę planów filmowych.
Ostatnie zajęcia IV zjazdu to warsztaty pt. „Manipulacja czyli o tym jak się nie dać”. Poprowadził je dr Krzysztof Tenerowicz, który na konkretnych przykładach starał się przekazać słuchaczom wiedzę na temat rodzajów i technik manipulacji, a zwłaszcza tego jak im nie ulegać, jak je rozpoznawać i jak sobie z nimi radzić.
Przypomnijmy, że Akademia Patriotyzmu to projekt bezpłatnych wykładów i warsztatów adresowanych do młodych ludzi zainteresowanych otaczającym ich światem. Organizatorem projektu jest Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego, partnerem strategicznym inicjatywy Totalizator Sportowy, a drugim z partnerów Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.
Kolejny, już piąty zjazd Akademii zaplanowano na sierpień. To wtedy właśnie odbędzie się Szkoła letnia Akademii Patriotyzmu. Informacje na temat projektu dostępne są w mediach społecznościowych organizatora.