Zapiski stanowią odzwierciedlenie przemiany we wszystkich aspektach kształtowania się „nowej normalności”: zdrowia publicznego, obyczajów, polityki, gospodarki, przemian społecznych, a przede wszystkim szerokiej przemiany optyki społecznej na pandemię: od początkowego zawierzenia autorytetom, po pierwsze wątpliwości, aż do upadku podstawowych filarów oficjalnej narracji pandemicznej.
„Dziennik zarazy” ma formę pamiętnika, ale jest prowadzony w różnych stylach. Od subiektywnej narracji „podmiotu lirycznego” na temat obyczajowych przemian świata, poprzez wgłębienie się w merytoryczną sferę sensowności działań medycznych, aż po analizę mechanizmów społeczno-politycznych wyłaniania się „nowej normalności”. W sferze medycznej oparty jest na badaniach i analizach tej części medycyny, która nie skapitulowała przed „neołysenkizmem” kowidowej wersji obowiązującej. Stanowić więc może kompetentne źródło zintegrowanej wiedzy na temat mechanizmów pandemii, do której można zawsze się odnieść, kiedy zabraknie pamięci o tym „jak to było”, albo argumentów w dyskusji. Ważniejsze wątki są w książce zilustrowane wykresami i tabelami, które, oparte na wynikach badań, stanowią obiektywne zobrazowanie podstawowych trendów pandemii.
Całość „Dziennika zarazy”, mimo kompilacji jedynie 10% zawartości bloga www.dziennikzarazy.pl, może dać wgląd nie tylko w proces przemiany świata, ale i przemiany odbioru tego procesu przez ludzi. Autor jest bowiem w pewnym sensie przedstawicielem większości, której stosunek do pandemii ewoluował. I proces tej ewolucji odzwierciedla linearny zapis komentowanych wydarzeń. Jeżeli zaś Czytelnika interesują konkretne wątki, to może je odnaleźć poprzez posłużenie się załączonym indeksem głównych tematów kowidowych: procesów, nazwisk czy wydarzeń. Dzięki temu można prześledzić także ewolucję poszczególnych filarów pandemicznych od ich zaranie poprzez rozwinięcie, aż do weryfikacji naukowej, którą przyniosły badania, na początku wstrzymywane lub cenzurowane.
„Dziennik zarazy” stanowi zapis porządkujący odpowiedź na skomplikowane pytanie, które obecnie zadaje sobie każdy – „jak to się stało?” Jak to się stało, że nauka abdykowała? Jak to się stało, że politycy okazali się środowiskiem nie mogącym się powstrzymać przed ciągotami autorytarnymi? W końcu – jak to się stało, że społeczeństwo się temu poddało? Każdy sobie musi odpowiedzieć na to pytanie, a „Dziennik zarazy” pozwala każdemu Czytelnikowi zobaczyć swój udział i swoje losy w tym procesie przemiany świata, jaki znaliśmy.
Jerzy Karwelis – rocznik 1961. W stanie wojennym internowany, potem działacz podziemia solidarnościowego. Reaktor radia i prasy podziemnej. Po 1989 roku wydawca prasowy, m.in. tytułów: „Dziewczyna”, „Popcorn”, „Newsweek”, „Forbes”, „Rzeczpospolita”. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.
Rozpoczynamy promocyjną sprzedaż książki z możliwością zamówienia egzemplarza z dedykacją autora.