Dotąd podróżujący samolotami nalężącymi do niemieckiej grupy lotniczej Lufthansa przed rozpoczęciem lotu byli witani określeniem "panie i panowie". Teraz, po wprowadzeniu języka neutralnego płciowo, pasażerowie będą określani jako „goście” lub po prostu witani stwierdzeniem: „Dzień dobry na pokładzie”.
Oświadczenie Lufthansy
„Różnorodność i równość to podstawowe wartości dla naszej firmy i naszej kultury korporacyjnej. Od teraz chcemy wyrażać tę postawę również w naszym języku – i pokazać, że różnorodność nie jest tylko frazą, ale żywą rzeczywistością” – czytamy w oświadczeniu niemieckiej grupy lotniczej, do której należą linie: Lufthansa, Eurowings i Brussels Airlines.
Tym samym Lufthansa dołączyła do innych linii lotniczych, które dokonały podobnej zmiany w ostatnich latach – w tym japońskiej linii lotniczej JAL w 2020 roku, europejskiego przewoźnika budżetowego EasyJet i kanadyjskiej flagowej linii lotniczej Air Canada w 2019 roku.
Zmiana w sposobie witania pasażerów na pokładzie samolotu jest kolejnym z działań, jakie spółka zainaugurowała w czerwcu 2021 roku. Od tego czasu język neutralny pod względem płci jest używany w wewnętrznej komunikacji firmy, a Lufthansa chce również wprowadzić w przyszłości takie zmiany w umowach i dokumentach.
„Nie zakazaliśmy zwracania się do naszych gości «Szanowny Panie lub Pani» – naszym celem jest przyjęcie wszystkich na pokładzie na równych zasadach” – twierdzi Lufthansa w oświadczeniu. Jak twierdzą władze spółki, personel pokładowy może wybrać dokładne sformułowanie „w zależności od kontekstu i sytuacji."
Czytaj też:
Powodzie w Niemczech. Morawiecki oferuje pomocCzytaj też:
Interwencja posłów Zjednoczonej Prawicy w domu dziecka. Reaguje rzecznik rządu