Elon Musk poinformował, że firma Neuralink po raz pierwszy wszczepiła swój chip mózgowy ludzkiemu pacjentowi. Miliarder podzielił się tą informacją na X (wcześniej znanym jako Twitter). Przekazał, że pacjent "dobrze się regeneruje" po tym, jak "otrzymał implant" w niedzielę.
"Wstępne wyniki pokazują obiecujące wykrywanie skoków neuronów" – dodał Musk, który założył firmę w 2016 roku. Musk nie podał żadnych dodatkowych informacji dotyczących stanu pacjenta ani procedury.
Pierwszy chip Neuralink w mózgu człowieka. Krok ku telepatii
Implant niewielkiej wielkości posiada dziesiątki maleńkich, nitkowatych elektrod. Elektrody są następnie wszczepiane do samego mózgu i przekazują sygnały elektryczne z neuronów. Chip jest umieszczany w regionie mózgu, który kontroluje zamiar poruszania się.
Musk poinformował na X w poniedziałek wieczorem, że startup zajmujący się naukami o mózgu pracuje nad stworzeniem swojego pierwszego produktu "Telepathy". Wcześniej ogłosił z kolei, że implant mózgowy Neuralink będzie nosił nazwę Link. Musk nie potwierdził, czy są to różne produkty, czy też "Telepathy" to nowa nazwa implantu mózgowego.
W kolejnym poście na X, Musk ujawnił, że produkt pozwoli ludziom kontrolować telefony i komputery "po prostu myśląc".
"Początkowymi użytkownikami będą osoby, które utraciły władzę w kończynach" – wyjaśnił Musk. "Wyobraź sobie, że Stephen Hawking mógłby komunikować się szybciej niż maszynistka lub licytator. Taki jest cel" – podkreślił.
Musk mówił w 2022 r., że również otrzyma własny implant.
Sterowanie elektroniką za pomocą myśli. Miliarder rozpoczął rewolucję
Neuralink uzyskał zgodę oficjalnych organów na badania na ludziach w maju 2023 r.. Następnie, we wrześniu, firma rozpoczęła rekrutację uczestników eksperymentu.
Od momentu powstania Neuralink w 2016 r. firma była oskarżana o naruszanie ustawy o dobrostanie zwierząt. Jednak w grudniu 2022 r. Reuters poinformował, że Departament Rolnictwa nie stwierdził żadnych naruszeń poza samodzielnie zgłoszonym incydentem z 2019 roku. Zgłoszony przypadek dotyczył chirurga Neuralink, który użył niezatwierdzonego uszczelniacza do zamknięcia otworów wywierconych w czaszce małpy.
Dzieło zespołu Elona Muska jest implantem, który ma pomóc w pierwszej kolejności osobom sparaliżowanym sterować zewnętrznymi urządzeniami za pomocą myśli. Dlatego też w badaniu mogły wziąć udział jedynie osoby z czterokończynowym porażeniem spowodowanym urazem rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym lub stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS).
Czytaj też:
Zgoda na czipy w mózgachCzytaj też:
Neuralink przeprowadzi testy mózgowego implantu na ludziach. Jest zgoda FDA