Kongres to okazja do spotkań, nauki oraz współpracy międzysektorowej i międzyreligijnej. Wydarzenie ma na celu kształcenie i formowanie liderów, organizacji i rodzin, aby mogli wzmacniać instytucję rodziny jako naturalny fundament społeczeństwa.
Wsparcie dla rodzin
Celem kongresu jest zapewnienie ciągłości doświadczeń zdobytych podczas XIV Światowego Kongresu Rodzin, który odbył się w Meksyku w 2022 roku. Przewodniczący Fernando Milanés, ogłosił na konferencji prasowej 31 stycznia, że wydarzenie to będzie czasem "nauki i współpracy na rzecz wzmocnienia” rodziny.
Organizatorzy zdają sobie sprawę, że w obecnych czasach rodziny stoją przed niezliczonymi wyzwaniami, dlatego w trakcie kongresu mają one otrzymać wsparcie tak, aby mogły być "źródłem bezpieczeństwa i wszechstronnego zdrowia, tożsamości i przynależności, planowania i celu”.
Lupita Venegas, właścicielka radia Valora i rzeczniczka kongresu, podkreśliła znaczenie zajęcia się różnymi dolegliwościami dotykającymi rodziny, takimi jak niewierność, depresja i przemoc domowa. Podkreśliła, że CIFAM 2024 stanowi szansę na wzmocnienie rodzin i "zmianę świata”.
Karen Ahued, kolejna rzeczniczka CIFAM, skupiła się na kobietach i stwierdziła, że kongres będzie okazją do "poprawy naszych relacji z dziećmi” oraz poszukiwania "osobistego pojednania i uleczenia wielu ran, które są trudne do zniesienia i zaakceptowania”.
Wydarzenie będzie miało cztery programy. Wśród zaproszonych wybitnych specjalistów znaleźli się dr Catherine L'Ecuyer, światowa liderka w dziedzinie wpływu technologii na edukację, oraz psycholog Isabel Rojas Estapé. Zaprezentowani zostaną także międzynarodowi popularyzatorzy oraz specjaliści z zakresu rodziny i edukacji, m.in. dr María Calvo i dr Rafael Guerrero.
Czytaj też:
Rzym: Zbliżają się kolejne Dni Katakumb. To okazja do refleksji i modlitwy