Informację tę potwierdził w rozmowie z PAP unijny dyplomata, prosząc o zachowanie anonimowości.
Ambasadorowie państw członkowskich UE w Brukseli zgodzili się w środę na zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie, które ma złagodzić ograniczenia w podróżowaniu dla turystów spoza Unii. Decyzja ta nie jest jeszcze wiążąca.
Informację tę jako pierwsza podała agencja AFP.
Zgodnie z obecnymi ograniczeniami na terytorium UE w celach turystycznych mogą wjechać obywatele siedmiu krajów, w tym Australii, Izraela i Singapuru, niezależnie od tego, czy zostały zaszczepione.
Szefowa KE: Ponad 200 mln szczepień w UE
"Dzisiaj (w środę) przekroczyliśmy 200 milionów szczepień w UE" – napisała szefowa KE Ursula von der Leyen na Twitterze.
"Jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć nasz cel: dostarczyć wystarczającą ilość dawek, aby zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji UE do lipca. Szczepienia pomogą nam przezwyciężyć pandemię" – dodała.
Dotychczas do państw UE trafiło 237 mln dawek preparatu przeciwko COVID-19. Zaszczepionych co najmniej jedną dawką zostało około 39 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej.
Szczepienia w Polsce
W Polsce wykonano dotąd 16 372 436 szczepień przeciw COVID-19 – podano w środę na rządowych stronach. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 4 794 334 osoby.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 14 472 dawki. Zgłoszono 8662 niepożądane odczyny poszczepienne.
Łącznie do Polski dostarczono dotąd 18 618 220 dawek.
Czytaj też:
Obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu. Jest decyzja wojewodyCzytaj też:
"Paszporty covidowe". Polska przystąpi jednak do testów