– Najpierw dawkę przypominającą podamy osobom o obniżonej odporności i osobom starszym w domach opieki – powiedział Fearne na konferencji prasowej. – Wciąż badamy efektywność już podanych (dawek) szczepionek – dodał.
Szczepienia na Malcie
Malta zaszczepiła dotychczas 86 proc. populacji i obecnie prowadzi szczepienia wśród dzieci w wieku 12-16 lat. Fearne podkreślił, że pracownicy służby zdrowia apelują do kobiet w ciąży, by szczepiły się, jeżeli są w drugim lub trzecim trymestrze.
Minister zdrowia zapowiedział też, że zaszczepieni, którzy miały kontakt z osobą, u której stwierdzono COVID-19, będą odtąd musiały poddać się kwarantannie na okres jednego tygodnia, a nie jak dotąd - dwóch.
Resort zdrowia postanowił ponadto, że ograniczy zgromadzenia publiczne do "wydarzeń na siedząco", podczas których uczestnicy będą podzieleni na grupy liczące do sześciu osób przy jednym stole. Wydarzenia "na stojąco", takie jak koncerty czy dyskoteki, na razie nie będą dozwolone.
Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony przemysłu rozrywkowego. Jedna z organizacji zrzeszającej artystów zarzuciła rządowi, że niesłusznie potraktował wszystkie wydarzenia publiczne odbywające się "na stojąco" jednakowo, skoro mogą one odbywać się na różną skalę i w związku być traktowane w różny sposób.
Francja wprowadza trzecią dawkę szczepionki
Prezydent Francji Emmanuel Macron zakomunikował, że prawdopodobnie osoby starsze i podatne na zakażenie będą potrzebowały trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 oraz, że Francja pracuje nad wprowadzeniem ich od września.
"Trzecia dawka będzie prawdopodobnie konieczna, nie dla wszystkich od razu, ale w każdym razie dla osób najbardziej narażonych i starszych" – napisał Macron w czwartek na Instagramie.
Francuski rząd próbuje ponownie wzmocnić program szczepień na COVID-19 w sytuacji, gdy kraj stoi w obliczu czwartej fali koronawirusa i demonstracji ulicznych wymierzonych w politykę rządu dotyczącą radzenia sobie z kryzysem epidemicznym.
Czytaj też:
Malta zabrania wjazdu niezaszczepionym przeciwko COVID-19