Ma w nich znajdować się przymierzalnia. Wymóg ten będzie dotyczyć też aptek, które zaopatrują pacjentów w tego typu wyroby medyczne.
Jeszcze niedawno Ministerstwo Zdrowia chciało, by w aptekach, gdzie wykonywane są szczepienia, obecna była szatnia. Po protestach środowiska wymóg został zniesiony.
Rozporządzenie ministra zdrowia
Od 2014 r. obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. ws. szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie. Zgodnie ze swoim tytułem, dokument ten określa wymogi lokalowe podmiotów prowadzących sprzedaż wyrobów medycznych na zlecenie. Są to wszystkie podmioty, które związane są z Narodowym Funduszem Zdrowia umową na realizację takich zleceń. Dotyczy to również aptek, które np. realizują zlecenia na wyroby chłonne.
Wspomniane rozporządzenie określa m.in. konieczność wyodrębnienia magazynu, miejsca do oczekiwania, izby ekspedycyjnej czy obecność usprawnień dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z jego brzmieniem, lokal takiego podmiotu musi:
-
stanowić jedną wyodrębnioną całość i być wyposażony w magazyn lub szafy ekspedycyjne;
-
być wyposażony w przymierzalnię – w odniesieniu do lokalu podmiotu wykonującego wyroby medyczne wykonywane na zamówienie;
-
być wyposażony w izbę ekspedycyjną – w odniesieniu do lokalu podmiotu innego niż określony w pkt. 2.;
-
umożliwiać swobodny dostęp świadczeniobiorcom, w szczególności osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją narządu ruchu;
- zapewnić miejsce do oczekiwania.
Przymierzalnia też w aptece
Warto zwrócić uwagę, że rozporządzenie wskazuje, że taki lokal musi posiadać przymierzalnię, jednak wymóg ten odnosi się do "lokalu podmiotu wykonującego wyroby medyczne wykonywane na zamówienie”. Ten wymóg nie dotyczył więc do tej pory aptek. Te nie zajmują się bowiem wykonywaniem wyrobów medycznych na zamówienie (np. okulary, protezy). Wszystkie pozostałe wymogi zazębiają się z kolei z wymogami określonymi dla lokalu apteki.
Okazuje się, że Ministerstwo Zdrowia zamierza zmienić wymogi lokalowe podmiotów prowadzących sprzedaż refundowanych wyrobów medycznych. 18 lipca 2023 r. do konsultacji publicznych oddano projekt nowego rozporządzenia dot. wymogów lokalowych podmiotów wykonujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby dostępne na zlecenie. Nowe wymogi nieco różnią się od dotychczasowych, co może wzbudzić protesty właścicieli aptek.
Czytaj też:
Obrady Sejmu. Wrzucono apteki do ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanychCzytaj też:
Obowiązek noszenia maseczek. Ważna zapowiedź ministra zdrowia