Kowalczyk podkreślił, że po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa pozostaje obowiązek nadzorowania i zarządzania majątku narodowego. Jak dodał, rząd jest daleki od tego, żeby następowała kolejna prywatyzacja. W tej chwili w zasobach państwa znajduje się ponad trzysta podmiotów. – Są to spółki strategiczne, nastawione na zysk i dywidendę. To też jest zadanie, żeby ten potencjał dochodowy budować. Są też spółki, które są spółkami misyjnymi np. PKP PLK, TVP, Poczta Polska. Są też spółki, które są na różnym etapie. Ostatnia grupa, najliczniejsza, to spółki, które są resztkowe, albo są w likwidacji – wyjaśnił.
Specjalna rada od nominacji
Szef KSRM powiedział, że rząd chce zbudować w KPRM specjalne ciało, które będzie miało możliwość bezpośredniej kontroli nad Spółkami Skarbu Państwa. – Już nie merytoryczne, ale i finansowy. W ramach tego podmiotu chcemy powołać radę ds. spółek, żeby mogła nominować, akceptować kandydatów do rad nadzorczych. Chodzi nam o to, żeby nie było ludzi przypadkowych, żeby spełniali wszystkie kryteria kwalifikacji, przygotowania merytorycznego – dodał.
"I kwartał 2017 będzie już wdrażaniem rozwiązań"
Kowalczyk zapowiedział również uporządkowanie zasad sponsoringu, w tym sponsoringu sportowego oraz wzmocnienie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Dodatkowo wyjaśnił, że w nowej radzie ds. spółek zasiądą autorytety ekonomiczne, które będą oceniać kandydatów pod kątem merytorycznym. Z kolei spółki miałyby być zarządzane merytorycznie przez poszczególnych ministrów branżowych. – Od przyszłego tygodnia przygotujemy rozwiązania legislacyjne. Mają być przygotowane do końca roku. I kwartał 2017 będzie już wdrażaniem rozwiązań, to czas na praktyczna likwidację MSP – powiedział.
kg
dorzeczy.pl
fot. Twitter@PremierRP