Otwierając spotkanie, marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że troska o środowisko oraz ochronę stworzenia ma wymiar społeczny. – Zrównoważony rozwój to szansa na innowacyjność w zakresie nowych technologii, jak też na regenerację zasobów przyrodniczych, które mogą służyć człowiekowi – powiedział.
Reprezentujący Stolicę Apostolską kard. Gerhard Müller tłumaczył, że głównym tematem papieskiej encykliki "Laudato Si" jest odpowiedzialność każdego człowieka w stosunku do ziemi traktowanej jako wspólny dom. – Papież nie jest usatysfakcjonowany jakąś poprawą marginalną, w szczegółach, wskazuje natomiast na głębokie nawrócenie, ponieważ patrzy na to, jak pogarsza się ogólna sytuacja, co nie pozwala na żadne wykręty – podkreślił duchowny.
Podczas konferencji odczytano również listy, jakie do zgromadzonych gości wystosowali prezydent i premier. Jak napisał Andrzej Duda, "postulat zrównoważonego rozwoju to prymat interesów społeczeństwa nad interesami podmiotów gospodarczych". Beata Szydło podkreśliła z kolei, że "konferencja to trafna odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do dialogu na temat budowy przyszłości naszej planety".
Współgospodarz spotkania, minister środowiska prof. Jan Szyszko, apelował o poszanowanie przyrody i odpowiedzialne korzystanie z jej zasobów. – Zrównoważony rozwój to wzrost gospodarczy, respektowanie podmiotowości człowieka i uszanowanie natury – powiedział.
Konferencja poświęcona tematyce zrównoważonego rozwoju w oparciu o encyklikę papieża Franciszka odbyło się w Sejmie już po raz trzeci. W gronie prelegentów znaleźli się eksperci z zakresu teologii, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. "Laudato Si" jest pierwszą encykliką Franciszka w całości poświęconą ekologii.
dmc/Sejm/Radio Watykańskie