Obchody Święta Niepodległości
Dziś przypada 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Klęska wszystkich zaborców w I wojnie światowej sprawiła, że nasz kraj po 123. latach niewoli w końcu stał się suwerenny. W całej Polsce odbędą się uroczystości związane z ustanowionym w 1937 roku Narodowym Świętem Niepodległości.
Obchody Święta Niepodległości rozpocznie bieg. W godz. 11-14 odbędzie się XXVIII "Bieg Niepodległości".
Prezydent Andrzej Duda wręczy dziś w Belwederze wysokie odznaczenia państwowe osobom szczególnie zasłużonym. Podczas uroczystości prezydent wręczy również nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego. W południe głowa państwa weźmie udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wygłosi przemówienie. O godz. 14 prezydent spotka się z zaproszonymi gośćmi w Pałacu Prezydenckim. Z kolei wieczorem uda się do Świdnika, aby razem z mieszkańcami śpiewać pieśni patriotyczne.
Czytaj też:
"Bądźmy zjednoczeni wokół wartości, jaką jest niepodległość"
Premier Beata Szydło uda się do Krakowa, gdzie swoje obchody Święta Niepodległości organizuje Prawo i Sprawiedliwość. Uroczystości organizowane przez partię rządzącą rozpoczną się o godz. 16.30 mszą św. na Wawelu, zaś później przeniosą się do sali "Sokoła", gdzie planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na godz. 19 zaplanowano koncert w Filharmonii Narodowej z udziałem przedstawicieli rządu.
Uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej
225 lat po uchwale Sejmu Wielkiego uroczyście otwarta zostanie w końcu Świątynia Opatrzności Bożej. W głównym kościele Świątyni na warszawskim Wilanowie o godzinie 9.00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny, która będzie jednocześnie mszą otwierającą świątynię. Koncelebrze będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki. We mszy świętej wezmą udział najwyższe władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło na czele.
O godz. 17.00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się przedpremierowe wykonanie koncertu "Przymierze" Michała Lorenca. To materiał napisany specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w roku 1050-lecia Chrztu Polski.
Czytaj też:
"Przymierze" Lorenca. Oratorium wdzięczności za wolną Polskę
Jedna stolica, trzy marsze
Jak co roku, w Święto Niepodległości w Warszawie odbędzie się wiele zgromadzeń publicznych oraz imprez masowych. Mieszkańcy stolicy powinni się liczyć w czasowymi utrudnieniami w ruchu i ze zmianami tras komunikacji miejskiej. Najliczniejszym wydarzeniem będzie najprawdopodobniej kolejny Marsz Niepodległości, który organizują środowiska narodowe pod hasłem "Polska bastionem Europy". Pochód rozpocznie się o godz. 14 na rondzie Dmowskiego, a następnie jego uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia stadionu PGE Narodowy.
W tym roku po raz pierwszy swój marsz organizuje Komitet Obrony Demokracji. Jego uczestnicy wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha przejdą na Pole Mokotowskie. Tam - jak informują organizatorzy - wygłoszone zostaną przemówienia i odbędzie się koncert. W marszu wezmą udział politycy partii opozycyjnych.
W Warszawie odbędzie się również marsz antyfaszystowski, który organizuje m.in. Partia Razem. Jego uczestnicy mają manifestować zbiorą się o godz. 15 na pl. Zamkowym i przejdą ulicami: Krakowskie Przedmieście, pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska na pl. Powstańców Warszawy. Według organizatorów w marszu weźmie udział około 3 tys. osób.
Mecz Rumunia-Polska
Wieczorem, o godz. 20:45 w Bukareszcie Polska zmierzy się z Rumunią w niezwykle ważnym meczu eliminacji do piłkarskich Mistrzostw Świata. Chociaż biało-czerwoni mają katastrofalny bilans z tym rywalem, to selekcjoner zapowiedział, że jego piłkarze rozegrają jeden z najlepszych meczów. Po trzech kolejkach Polska ma na koncie siedem punktów. Rumuni zgromadzili ich o dwa mniej.