"Donbas znaczy węgiel. To dzięki niemu zbudowano tam miasta i fabryki. Przez dekady przyciągał awanturników, uciekinierów i biznesmenów z całej Europy. Wojna i rosyjska agresja nic w tej kwestii nie zmieniły. Czarne złoto Donbasu wciąż idzie w świat. Dzisiaj handlu nim nie kontroluje jednak ani Ukraina, ani jej wielki biznes. Z błogosławieństwem Rosji przejęli go separatyści i związani z nimi przedsiębiorcy. Przemycają węgiel przez granicę, załatwiają mu lewe papiery i sprzedają dalej, mimo nałożonego przez Ukrainę zakazu, którego łamanie uznaje się tam za finansowanie terroryzmu. W niechlubnym procederze biorą również udział prywatne firmy z Polski. Śledztwo dziennikarskie w tej sprawie trwało dwa lata i objęło dwanaście państw. Jego rezultatem jest książka "Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu" – czytamy. Oprócz opisu niezwykłego śledztwa na 300 stronach książki można znaleźć rozbudowaną historię donbaskiego węgla, od czasów najdawniejszych, przez mroczne czasy komunizmu i skomplikowane dzieje współczesnej Ukrainy.
Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki, autorzy książki "Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu", laureaci wielu prestiżowych nagród dziennikarskich, w najbliższy piątek w Poznaniu odsłonią kulisy bezwzględnej walki toczonej w dwunastu państwach. Spotkanie poprowadzą Blanka Aleksowska oraz Marcin Wątrobiński.
Ze względu na COVID-19 spotkanie będzie miało charakter zamknięty, a zapisy zostały już zakończone. Planowana jest jednak transmisja on-line