– Cieszę się, że dzisiaj Grupa Wyszehradzka wspólnie była w stanie wypracować konsensus, wspólne stanowisko wobec tego Funduszu Odbudowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej.
Szef polskiego rządu wskazał, że znajdujemy się w sytuacji kryzysu, wobec którego państwa regionu powinny się jednoczyć. – On uderza bardzo mocno we wszystkie kraje Unii Europejskiej i powoduje, że inwestycje prywatne cofają się, jest mniej tych inwestycji prywatnych. W to miejsce powinny wejść inwestycje publiczne, inwestycje w różnych wymiarach infrastrukturalnych: budowanie dróg, kolei, mostów, ale także infrastruktura światłowodowa, energetyczna, ale także poprawa stanu środowiska, poprawa edukacji i wiele innych działań inwestycyjnych – zaznaczył Morawiecki.
Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej są zgodni co do tego, że elastyczność w podziale środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy jest niezbędna. – Na co innego potrzebuje północ, na co innego południe Europy, na co innego centralna Europa, czyli nasze państwa. To warunek konieczny do tego, żeby ten europejski fundusz mógł być kołem zamachowym ponownego szybkiego wzrostu w całej UE i mam nadzieję, że tak będzie – powiedział polski premier.
Premier Morawiecki ocenił, że dodatkowe 750 mld euro bardzo pomogą w odbiciu się po kryzysie: – Dzisiaj wszystkie nasze kraje, Polska w szczególności, wkładają dużo środków z budżetu, dużo środków ze Skarbu Państwa na ratowanie miejsc pracy, ratowanie przedsiębiorstw przed bankructwem i my tą wartość gospodarczą niejako przechowujemy przez czas kryzysu i w ślad za tym jesienią/zimą potrzebne będą nowe, kolejne środki na rozruszanie gospodarki po kryzysie. Dlatego tak się cieszę, że dzisiaj uwspólniliśmy nasze cele, nasze patrzenie na ten Europejski Fundusz Odbudowy i podkreśliliśmy, że przede wszystkim potrzebna jest tutaj elastyczność w wydawaniu tych środków.
Dzisiejsze spotkanie to element konsultacji przed zaplanowanym na 19 czerwca 2020 roku szczytem Rady Europejskiej.
Czytaj też:
Boniek do Bielana: Proszę mnie nie straszyć LGBTCzytaj też:
Incydent podczas wizyty prezydenta w Wieluniu. Mężczyzna rzucił się na protestującą