Spotkanie ma odbyć się w ramach Rady Arktycznej i prawdopodobnie będzie miało miejsce w Finlandii. Jak podkreślił członek organizacji – Aleksi Harkonen, spotkanie odbyło by się w rocznicę odzyskania przez kraj niepodległości. Pomysł poparł prezydent Finlandii – Sauli Niinistö.
W tym tygodniu Władimir Putin podkreślił, że jest gotowy na spotkanie z Trumpem "w dowolnym momencie" i nie widzi w tym zakresie "żadnym problemów ze strony rosyjskiej". – Powszechnie wiadomo, że prezydent-elekt USA publicznie nawołuje do normalizacji stosunków Stanów Zjednoczonych i Rosji. Nie moglibyśmy nie wesprzeć tego pomysłu – mówił Putin.
Kto należy do Rady Arktycznej
Rada Arktyczna, powołana w roku 1996 na podstawie Deklaracji z Ottawy, jest instytucją międzynarodową posiadającą obecnie największy wpływ na kształtowanie decyzji w odniesieniu do problemów Arktyki. Członkami Rady jest osiem państw arktycznych (Dania, Finlandia, Islandia, Kanada, Norwegia, Rosja, Szwecja i USA).
Polska należy do grupy czterech państw (obok Holandii, Niemiec, i Wielkiej Brytanii), którym przyznano jako pierwszym status stałego obserwatora w Radzie Arktycznej, co zostało potwierdzone na Spotkaniu Ministerialnym Rady w Iqaluit (Kanada) w 1998 roku. W późniejszym okresie ten sam status uzyskała Francja i Hiszpania. O przyznanie statusu stałego obserwatora ubiegają się obecnie: Chiny, Japonia, Republika Korei, Singapur, Włochy oraz Komisja Europejska, posiadające dotąd status obserwatora ad hoc.