Uroczystości rozpoczęły się około godz. 12.00 w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Baniach.
Homilię wygłosił bp Henryk Wejman. – Łukasz Urban służył drugiemu człowiekowi i do końca bronił ludzkiej godności – podkreślał biskup.
Czytaj też:
Media: Polski kierowca nie miał ran od noża, mógł żyć w momencie zamachu
Zamach w Berlinie
19 grudnia ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum zgromadzony na targu świątecznym w stolicy Niemiec. Do zdarzenia doszło w reprezentacyjnej alei Kurfuerstendamm znajdującej się w dzielnicy Charlottenburg, w zachodniej części miasta. Osoba, która prowadziła ciężarówkę uciekła. W szoferce samochodu znaleziono martwego mężczyznę. Jak się później okazało - Polaka. W zamachu zginęło 12 osób, a 48 zostało rannych.
Główny podejrzany o dokonanie zamachu w Berlinie Anis Amri został zastrzelony przez policję w Mediolanie. 24-letni Tunezyjczyk został ok. 3 nad ranem zatrzymany do rutynowej kontroli i poproszony przez włoskich policjantów o okazanie dokumentów. Wyciągnął broń i zaczął strzelać. Jeden z funkcjonariuszy został ranny. Drugi policjant zastrzelił napastnika. Minister spraw wewnętrznych Włoch zaznaczył, że nie ma wątpliwości co do tego, że zastrzelony przez policję mężczyzna to właśnie zamachowiec z Berlina.
Łukasz Urban, polski kierowca, który był pierwszą ofiarą zamachu w Berlinie, prawdopodobnie żył kiedy ciężarówka wjechała w świąteczne stoiska.
Czytaj też:
Nowe ustalenia w sprawie zamachu w Berlinie. Kiedy zginął polski kierowca?Czytaj też:
Specjalna renta dla rodziny Polaka zabitego w Berlinie. "Podjęłam decyzję"