Od wizyty w województwach podkarpackim i lubelskim premier Mateusz Morawiecki rozpoczął dziś trasę po Polsce, podczas której będzie promował nowy program społeczno-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy - Polski Ład. Podczas konferencji prasowych przybliżył kolejność jego realizacji.
– Polski Ład ma poukładać wywrócony do góry nogami porządek. Chcemy pokazać ten nasz program, a właściwie coś więcej niż program, bo to nowa umowa społeczna, propozycje nowej umowy społecznej wszystkim Polakom – powiedział premier rozpoczynając swój objazd po kraju.
Ustawy już gotowe
– Wiele ustaw jest już gotowych, już w tym tygodniu Rada Ministrów będzie je analizowała – poinformował Mateusz Morawiecki. – Mi zależy na tym, żeby Polski Ład przywrócił porządek, który został wywrócony do góry nogami przez epidemię – zakończył ruszając w trasę.
Służba zdrowia na początek
Prezes Rady Ministrów powiedział, że pandemia na całym świecie uświadomiła, jak ważna jest przebudowa systemu ochrony zdrowia. Dodał również, że w Unii Europejskiej ruszają prace nad jej gruntowną przebudową.
– Cały program naszego Polskiego Ładu chcemy realizować w najbliższych kilku miesiącach. Wiele projektów poddanych jest konsultacjom na różnych etapach. Np. w tym tygodniu na Radzie Ministrów będziemy omawiać projekty dotyczące służby zdrowia – mówił Mateusz Morawiecki w Rzeszowie.
– Sprawy związane z podatkami, kwotą wolną, nowe zasady dot. danin, będą obowiązywały od przyszłego roku, ponieważ zwykle tak większe zmiany wdraża się od przyszłego roku – dodał premier.
Polski Ład dla służby zdrowia
7 proc. PKB na zdrowie to fundament firmowanego przez szefa rządu programu społeczno-gospodarczego w obszarze systemu służby zdrowia. Celem jest osiągniecie średniej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat. Jak zakłada program, "na zdrowiu się̨ nie oszczędza, a nowe środki będą̨ przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie".
Atrakcyjne kredyty na start dla medyków po egzaminie specjalizacyjnym lub powrocie z zagranicy, zwiększanie wynagrodzeń młodych lekarzy, a także wprowadzenie kredytów na studia niestacjonarne oraz stypendiów na studia medyczne i specjalizacje to kolejne założenia Polskiego Ładu dla kadr medycznych.
Fundusz modernizacji szpitali, powstanie nowych instytucji w ramach NFZ, rozwój nowoczesnych technologii, czy Krajowa Sieć Onkologiczna to niektóre z proponowanych przez rząd założeń w ramach programu.
Czytaj też:
Müller o Nowym Ładzie: Wiele elementów wdrożymy jeszcze w tej kadencjiCzytaj też:
Andrzej Sośnierz: PiS zajedzie przedsiębiorców