Na zaproszenie mniejszości białoruskiej prezydent udał się na Podlasie. Pojawił się m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim.
Zadanie prezydenta RP
Po spotkaniu prezydent wziął udział w briefingu w Bielsku Podlaskim. Podkreślił, ze jego ważnym zdaniem jest przeciwdziałać próbom skłócania Polaków i Białorusinów.
– Jest niestety wiele działań prowadzonych do tego, żeby skłócić nasze społeczeństwa, skłócić nasze narody. A jesteśmy przecież wszyscy razem obywatelami jednej Rzeczypospolitej [Polacy i mniejszość białoruska w Polsce - red] i chciałbym bardzo, żebyśmy do tej sytuacji nie dopuścili – mówił Andrzej Duda.
Prezydent szczególną uwagę zwrócił na próby wywoływania konfliktu na bazie wydarzeń z przeszłości. – Uważam, że jest wielkim zadaniem Prezydenta RP, aby przeciwdziałać tego typu próbom, żeby pewne rzeczy pokazywać i pewne rzeczy nazywać po imieniu. Ale przede wszystkim być. Być, pokazując jedność, wspólnotę. Być, pokazując szacunek i oddając ten szacunek – mówił prezydent Andrzej Duda.
17 września nowym świętem na Białorusi
Tymczasem w poniedziałek prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oficjalnym dekretem ogłosił nowe święto – Dzień Jedności Narodowej, który ma być obchodzony 17 września, w rocznicę ataku Armii Czerwonej na Polskę.
Dyktator przytacza w dokumencie rok 1939. "17 września stał się aktem sprawiedliwości dziejowej dla narodu białoruskiego, podzielonego wbrew swojej woli w 1921 r. na mocy traktatu pokojowego w Rydze i na zawsze utrwalonego w narodowej tradycji historycznej" – czytamy w dekrecie.
W dalszej części pisma Łukaszenko twierdzi, że "przywrócona w 1939 r. jedność pozwoliła Białorusi przetrwać lata Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, zająć zaszczytne miejsce w społeczności międzynarodowej, stać się jednym ze współzałożycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych."
"Dziś naród białoruski jest zjednoczony w obieraniu strategicznego kursu rozwoju silnego, suwerennego i zamożnego kraju. Ustanowienie Dnia Jedności Narodowej 17 września podkreśla ciągłość pokoleń, nienaruszalność i samowystarczalność narodu i państwowości białoruskiej" — czytamy w komunikacie administracji Łukaszenki.
Czytaj też:
"To chyba racjonalne zachowanie". Prezydent zabrał głos ws. burzy wokół CichanouskiejCzytaj też:
Białoruska telewizja wyemitowała drugie nagranie z Pratasiewiczem