Szef rządu zaprezentował we wtorek założenia tarczy antyinflacyjnej 2.0, która ma zwiększyć interwencję państwa w rynek, aby ochronić gospodarstwa domowe w Polsce przez skutkami rosnącej inflacji.
– Chcemy zaprezentować tarczę antyinflacyjną 2.0, która ma chronić polskie rodziny i obniżyć podatki. Ona ma przede wszystkim pomóc pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy – tłumaczył Morawiecki na konferencji prasowej.
Premier poinformował, że rząd zamierza obniżyć VAT do 8 proc. na paliwo, 0 proc. na żywność, 0 proc. na gaz i 0 proc. na nawozy.
KE zablokuje Morawieckiego?
Jak jednak informuje brukselska korespondentka Polsatu News, Komisja Europejska może zablokować zapowiedzianą przez Morawieckiego obniżkę VATu na gaz.
– To niezgodne z unijną dyrektywą vatowską, która zezwala na minimum pięcioprocentowy VAT na gaz naturalny – powiedział unijny urzędnik i dodał, że jeśli Polska zdecyduje się na obniżkę podatku, wtedy będzie to oznaczało złamanie unijnego prawa.
– KE jak zawsze w takich sytuacjach będzie najpierw wysyłać listy z informacją o możliwym naruszeniu prawa UE. Jeśli nie spotkają się one z odpowiednią reakcją, zostanie uruchomiona procedurą o naruszenia unijnego prawa, na końcu której KE może skierować pozew do TSUE, a ten nałożyć kary na Polskę – powiedział rozmówca Doroty Bawołek.
Jak zaznaczył rozmówca dziennikarki, początkowo w ramach procedury będą prowadzone rozmowy i mediacje, po których Polska powinna odejść od decyzji niezgodnych z unijnym prawem. W związku z tym Polsce nie będą groziły w najbliższych miesiącach kary.
– Jednak jeśli w trakcie procedury i jej etapów polegających na rozmowach Polska odstąpi od zerowego VAT-u, nigdy nie doczeka się kar – wskazał urzędnik.
Czytaj też:
Ważą się losy unijnych pieniędzy dla Polski. KE analizuje pismo z Warszawy ws. Izby DyscyplinarnejCzytaj też:
Solidarna Polska wezwała do "powstrzymania ideologicznego szaleństwa"