Wiadomość przekazał serwis informacyjny Axios, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Przeprowadzone do tej pory badania miały wykazać, iż tzw. dawki przypominające preparatu koncernów farmaceutycznych Pfizer i BioNTech skutecznie neutralizują Omikron. Przyjęcie dwóch dawek ma być zaś "o wiele mniej efektywne".
Preparaty przeciw mutacjom
– Chociaż obecne badania i rzeczywiste dane pokazują, że dawki przypominające nadal zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją z powodu Omikrona, zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym na wypadek, gdy ta ochrona z czasem osłabnie i ewentualnie pomóc w rozwiązaniu problemu Omikrona i nowych wariantów w przyszłości – powiedział Kathrin Jansen, kierownik działu badań i rozwoju szczepionek firmy Pfizer.
W badaniach klinicznych weźmie udział do 1 420 osób od 18 do 55 lat. Będą oni podzieleni na trzy grupy. Jedna z wyodrębnionych grup otrzyma dwie dawki szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19, druga dwie dawki i tzw. dawkę przypominającą, a trzecia szczepionkę o zmienionej formule mającej chronić właśnie przed wariantem koronawirusa Omikron.
Kiedy koniec pandemii?
W wielu krajach trwa piąta fala zakażeń wirusem Sars-CoV-2. Kiedy więc pandemia się skończy?
– Mamy wszystkie potrzebne narzędzia, by zakończyć najcięższą fazę pandemii COVID-19 – oświadczył w miniony poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus, apelując do wszystkich państw o współpracę w już trzecim roku z koronawirusem. – Jedynie współpracując solidarnie, będziemy w stanie doprowadzić tę pandemie do końca. Jest to w interesie wszystkich, wszak zagrożenie to pokazało, że gdy zdrowie jest zagrożone, to zagrożone jest wszystko – mówił Tedros.
Czytaj też:
Koronawirus był już obecny w 2019 roku? Nowe badania z Norwegii