W środę w Papieskiej Akademii Nauk zebrali się badacze z całego świata. Tematem spotkania była ochrona oceanów. Eksperci dyskutowali o sposobach ocalenia bogactwa głębin morskich.
– Floty statków rybackich niszczące ekosystemy, zanieczyszczenia przemysłowe, odpady pochodzące z tworzyw sztucznych – to tylko niektóre z najpoważniejszych współczesnych zagrożeń – wskazywał przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk Joachim von Braun.
ONZ organizuje spotkanie
Portal Vatican News przekazał, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni ONZ ma zorganizować spotkanie osób i instytucji, które zajmują się ratowaniem ekosystemów oceanicznych. W ten sposób możliwe będzie koordynowanie działań na poziomie globalnym. – Na szczycie ONZ zastanowimy się w jaki sposób, wykorzystując najnowsze zdobycze nauki, rozwiązywać problemy oceanów, włączając w to jedno z największych zagrożeń, jakim jest zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi – tłumaczył Joachim von Braun.
Podkreślono, że "nauka, religia i kultura razem mają większą szansę pomóc oceanom". Zdaniem von Brauna "bez współpracy pomiędzy państwami nie ma szans na zmiany". – Tylko działając razem możemy ocalić głębiny morskie dla przyszłych pokoleń. Trzeba jednak pamiętać, że około miliard ludzi na całym świecie jest uzależnionych od zasobów morskich w zakresie wyżywienia i utrzymania, czego nie możemy im odebrać – mówił przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk.
Ekspert wskazał na znaczenie akwenów, które mają wpływ na życie ludzi. – Morza to prawdziwe apteki, w których znajdują się bezcenne produkty naturalne. Niektóre gąbki morskie mogą być np. stosowane w leczeniu nowotworów. Morze jest także źródłem produktów, które ubogacają dietę uboższych populacji – tłumaczył Joachim von Braun.
Czytaj też:
Franciszek: Realizujmy marzenia o amazońskim obliczu Kościoła