W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Bangladeszu święcenia kapłańskie przyjęło 12 kandydatów na księdza. – Wydaje się, że to niewiele, ale Bangladesz to muzułmański kraj, gdzie chrześcijanie stanowią niecałe pół procenta populacji – wyjaśnił krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Rodon Hadima. Podkreślił, że trzeba pozwolić dzieciom doświadczyć życia religijnego.
Ks. Hadima zaznaczył, że klerykom nie obiecuje się wygodnego życia i nie roztacza wizji życia w luksusach, a podkreśla rolę wyrzeczeń, dyscypliny, ciężkiej pracy i odwagi. A nade wszystko trudu codziennego kontaktu z Bogiem. – To ich bardziej pociąga niż luksusy – wskazuje dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Bangladeszu.
Wzrost powołań kapłańskich w Indonezji
Liczne powołania do kapłaństwa pojawiają się również w Indonezji. Mówił o tym sam papież Franciszek. W Dniu Życia Konsekrowanego zwrócił się podczas homilii do biskupów, którzy narzekają, że brakuje nowych powołań. – Pojedźmy w takim razie na jakąś wyspę w Indonezji, aby ich poszukać – mówił Ojciec Święty.
Rektor seminarium duchownego w Maumere, jednego z największych seminariów na świecie, ks. Albertus Sujoko tłumaczył, że gwałtowny wzrost nowych powołań nastąpił w ciągu ostatnich 20 lat. Dodał, że w ostatnich latach wysłano w różne części świata ponad 500 indonezyjskich misjonarzy.
Misjonarze z Korei Południowej
Podobnie sytuacja wygląda w Korei Południowej. W tym roku w Seulu wyświęcono 23 neoprezbiterów. Z tego 3 zostanie wysłanych do Ameryki Łacińskiej na misje. W 2005 r. w archidiecezji seulskiej założono specjalne stowarzyszenie misyjne. Kształceni są tam przyszli kandydaci na misjonarzy.
Z kolei w Wietnamie w ubiegłym roku święcenia przyjęło 38 kandydatów na kapłanów. W 2022 roku wyświęconych zostało 24 alumnów seminariów diecezjalnych i sześciu jezuitów.
Czytaj też:
Ekwador. Mężczyźni odmówią różaniec podczas Tygodnia Rodzinnego 2022