Władze Orlenu poinformowały, że podwyższenie ratingu spółki z poziomu Baa2 do Baa1 oznacza osiągnięcie najwyższego wyniku w historii koncernu. Wyjaśniono, że jednym z czynników skutkujących taką decyzją miało być przejęcie przez spółkę grupy Lotos. Ponadto, wpływ ma planowana fuzja Orlenu z PGNiG.
Rating Orlenu
Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG uzgodniły plan połączenia oraz parytet wymiany akcji. Plan zakłada przejęcie PGNiG (spółka przejmowana) przez PKN Orlen (spółka przejmująca), polegające na przeniesieniu całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG – poinformowały w piątek obie spółki. Jednocześnie uzgodniono parytet wymiany akcji w stosunku: 0,0925 akcji PKN Orlen w zamian za 1 akcję PGNiG.
Agencja Moody's podwyższyła także do poziomu Baa1 rating programu emisji średnioterminowych Euroobligacji emitowanych przez Orlen. Podstawowa ocena kredytowa spółki wzrosła z kolei z poziomu Baa3 do Baa2.
Ocena Moody’s
"Według Moody's skuteczne przejęcie gazowych aktywów może stanowić podstawę do dalszego wzrostu oceny PKN Orlen jako lidera procesu transformacji energetycznej Polski" – napisano w komunikacie grupy Orlen.
"Inwestujemy w rozwój Grupy Orlen, wzmacniamy dotychczasowe i wchodzimy w nowe, perspektywiczne obszary działalności, skutecznie konsolidując podmioty z sektora energetycznego w Polsce i w regionie. Jednocześnie generujemy solidne wyniki finansowe i utrzymujemy pod ścisłą kontrolą zadłużenie koncernu" — powiedział szef spółki Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.
Czytaj też:
Połączenie PKN Orlen i Lotosu. Nowe akcje na Giełdzie Papierów WartościowychCzytaj też:
Greenpeace straszy brakiem gazu. Jest odpowiedź PGNiG