Zdaniem kontrowersyjnej organizacji jedynie odejście od spalania paliw kopalnych i produkcja energii w oparciu o krajowe źródła odnawialne będą gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski.
"Greenpeace przeanalizował sytuację na rynku gazu w Polsce i Europie, dostępne informacje o obowiązujących kontraktach gazowych zawartych przez PGNiG oraz dodatkowe możliwości importu surowca do Polski, a także możliwości jego magazynowania. Analiza wykazała, że, przy obecnie zakontraktowanych wolumenach, już w grudniu może w Polsce zabraknąć 830 mln m3 gazu, tj. ponad 40% krajowego zapotrzebowania na gaz w tym miesiącu. Niedobór gazu może się utrzymywać na podobnym poziomie w kolejnych miesiącach najwyższego zapotrzebowania" – czytamy w komunikacie.
Oświadczenie PGNiG
Głos w sprawie zabrało PGNiG. W komunikacie podkreślono, że rzeczywistość gazowa jest "dużo bardziej skomplikowana, niż to wynika z komunikatów prasowych". Podkreślono, że analiza Greenpeace Polska zawiera uproszczenia.
"Intensywnie pracujemy, aby przygotować się do nadchodzącego sezonu grzewczego. Między innymi maksymalnie wykorzystujemy możliwości związane z zakupami gazu LNG i prowadzimy rozmowy z kilkoma znaczącymi producentami gazu działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym" – przekazano.
Dodane jednakże, iż przebieg tych negocjacji nie będzie publicznie komentowany, z tego też powodu na tym etapie niemożłiwe jest podjęcie merytorycznej dyskusji, gdyż wiązałoby się to z ujawnieniem danych wrażliwych.
PGNiG podkreśliło, że raport Greenpeace słusznie wskazał na konieczność zintensyfikowania działań nakierowanych na transformację energetyczną. "Inwestycje w energetykę zeroemisyjną i alternatywne nośniki energii takie jak np. wodór to konieczność. Te strategiczne cele może zrealizować silny podmiot o zdywersyfikowanych przychodach i mający długoterminową strategię, która uwzględnia wyzwania związane z transformacją energetyczną. Dlatego tak ważna jest budowa koncernu multienergtycznego, którą zainicjował PKN ORLEN, a którego częścią stanie się w przyszłości również PGNiG" – czytamy.
Czytaj też:
UE publikuje rozporządzenie ws. ograniczenia zużycia gazu. Polska protestuje