Na początku października Elon Musk przedstawił swój "plan pokojowy" dla Ukrainy – zaproponował przeprowadzenie pod nadzorem ONZ nowego referendum na wschodzie Ukrainy, pozostawienie Rosji Krymu i przyznanie Ukrainie "statusu neutralnego".
W innym wpisie Musk przekonywał, że Krym jest dla Rosji tak samo ważny jak Hawaje dla Stanów Zjednoczonych. Argumentował, że półwysep ma również "krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji", ponieważ znajduje się tam baza marynarki wojennej, wysunięta najbardziej na południe.
Zełenska: Ukraińcy naprawdę podziwiali Muska
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska powiedziała w wywiadzie dla "Guardiana", że Musk "wspierał Ukrainę od pierwszego dnia i dlatego Ukraińcy naprawdę go podziwiali". – Dlatego przeczytanie tego wpisu było dla nas niezwykle trudne – podkreśliła.
– Bądźmy szczerzy, nawet najmądrzejsza osoba nie może mówić najmądrzejszych rzeczy 24 godziny na dobę. Zdarzają się pomyłki. I mamy nadzieję, że była to przypadkowa pomyłka – dodała.
Urzędnicy ukraińscy, na których powołuje się tygodnik "Economist", wyrazili przekonanie, że przedstawiony przez miliardera plan jest produktem jego rozmów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Jeden z nich dodał, że Musk odmówił już Ukrainie włączenia Krymu w obszar działania systemu internetu satelitarnego Starlink, z którego korzysta m.in. ukraińska armia.
Zełenska powiedziała w wywiadzie, że Ukraina jest wdzięczna Muskowi za Starlinki, które "nadal działają". – Mamy nadzieję, że to pomoże nam w osiągnięciu zwycięstwa – podkreśliła.
Najbogatszy człowiek świata
W styczniu 2021 r. Elon Musk, właściciel Tesli i SpaceX, został uznany najbogatszym człowiekiem świata wg magazynu "Forbes" i agencji Bloomberg. Jego majątek szacowany jest na ponad 200 mld dolarów. Pod koniec października miliarder sfinalizował zakup Twittera za 44 mld dolarów.
Czytaj też:
20 dolarów miesięcznie za zweryfikowanie konta. Musk reformuje Twittera