Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,7 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,6 proc. i towarów – o 4 proc.) – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w środę.
W stosunku do listopada ceny towarów i usług utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,1 proc. i utrzymujących się na tym samym poziomie cenach towarów). "Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2024 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 3,6 proc." – czytamy w komunikacie.
Inflacja w Polsce. GUS podał dane za grudzień
W grudniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,2 proc.), transportu (o 0,6 proc.), restauracji i hoteli (o 0,3 proc.) oraz zdrowia (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc., 0,05 pkt proc. i po 0,02 pkt proc.
W kategorii "żywność" największe wzrosty odnotowano odnośnie cen masła – o 8,7 proc. rok do roku, tłuszczy zwierzęcych – 7,5 proc. r/r oraz pieczywa – 4,9 proc. r/r.
Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,5 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,6 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,3 proc.), obniżyły wskaźnik inflacji odpowiednio o 0,06 pkt proc., 0,03 pkt proc. i 0,02 pkt proc.
Największe spadki cen zanotowano w przypadku cukru – o 23,9 proc. r/r, tłuszczy roślinnych – o 7,5 proc. r/r oraz mąki – o 3,7 proc. r/r.
Ceny rosły wolniej niż rok wcześniej
Wcześniej we wstępnym szacunku GUS podawał, że inflacja wyniosła 4,8 proc. rok do roku. Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen na poziomie 4,8 proc. w skali roku i 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.
Inflacja średnioroczna w 2024 r. wyniosła 3,6 proc. wobec 11,4 proc. rok wcześniej.
Czytaj też:
Drożyzna w sklepach. Członek RPP zapowiada "bardzo mocny spadek" inflacji