Ambasadorowie Unii Europejskiej mają w środę podjąć decyzję w sprawie wysłania specjalistów ds. bezpieczeństwa do Mołdawii. Unijna misja cywilna ma wesprzeć kraj, który Rosjanie próbują zdestabilizować. Pomocy Mołdawii udzielił już polski rząd.
Misja cywilna w maju?
Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmą ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej. Spotkają się w poniedziałek w Luksemburgu.
Misja cywilna w Mołdawii zacznie się prawdopodobnie w przyszłym miesiącu. Jeszcze nie wiadomo, jakie działania odbędą się w jej ramach, jednak na stronie Polskiego Radia czytamy, że jego brukselska korespondentka Beata Płomecka dowiedziała się z unijnego dokumentu dotyczącego wsparcia dla Mołdawii, że delegacja ma składać się z około 30 ekspertów do spraw bezpieczeństwa.
Jak wynika z unijnego dokumentu, celem misji jest wzmocnienie zarządzania kryzysowego w Mołdawii, a także poprawienie cyberbezpieczeństwa i zwiększenie odporności kraju na ataki hybrydowe. W agendzie znalazło się również przeciwdziałanie zagranicznym manipulacjom i dezinformacji.
Władze Mołdawii zwróciły się do Unii Europejskiej o taką pomoc na początku roku. Wtedy też pojawiły się doniesienia, jakoby Rosja planowała pucz w tym kraju. Miała to być reakcja na porażki, które agresor ponosił wówczas na ukraińskim froncie.
Próby destabilizacji Mołdawii
Prawdopodobne jest, że Rosja zwiększy presję na Mołdawię, bo na czerwiec w Kiszyniowie zaplanowany jest szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Wezmą w nim udział przewodniczący 27 europejskich krajów oraz liderzy kilkunastu innych państw partnerskich.
Rosyjskie próby destabilizacji Mołdawii przejawiają się chociażby w zamieszkach w Kiszyniowie, które zostały sprowokowane przez środowiska prorosyjskie pod koniec lutego.
Organizatorzy manifestacji – zwolennicy prorosyjskiej partii Sor oraz członkowie "Ruchu dla Ludu" – podburzyli tysiące obywateli Mołdawii do udania się do centrum miasta. Głównym hasłem demonstrantów było żądanie wypłaty przez mołdawski rząd rekompensat kosztów za gaz, ogrzewanie i prąd za okres od grudnia 2022 do lutego 2023.
Czytaj też:
"Rosyjska armia bierze to pod uwagę". Ławrow ostrzega Zachód i wskazuje na PolskęCzytaj też:
Premier Morawiecki złoży wizytę w Mołdawii. Jakie będą tematy rozmów?