"TK: zasady wynagradzania sędziów określone w ustawie okołobudżetowej na 2023 r. - niekonstytucyjne" – poinformowała Polska Agencja Prasowa na swoim oficjalnym koncie w serwisie X. Orzeczenie zapadło jednogłośnie.
Chodzi o artykuły 7., 8. i 9. ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. Pierwszy z nich jest niezgodny z art. 195 ust. 2 konstytucji. Z kolei dwa pozostałe naruszają art. 178 ust. 2 ustawy zasadniczej.
O zbadanie zgodności z konstytucją przepisów dotyczących wynagrodzeń dla sędziów wnioskowali Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i Krajowa Rada Sądownictwa.
Do tej pory wynagrodzenie sędziów na dany rok było obliczane jako iloczyn przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego i mnożnika odpowiedniego dla stanowiska zajmowanego przez sędziego. Ustawa wprowadziła rozwiązanie, które polegało na zrezygnowaniu z kwoty przeciętnego wynagrodzenia na rzecz określonej kwoty w wysokości 5 tys. 444,42 zł. Rozwiązanie to okazało się sprzeczne z konstytucją.
Ustawa okołobudżetowa
Ustawa okołobudżetowa na rok 2023 została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w grudniu 2022 roku.
Ustawa wprowadzała zmiany m.in. w: ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustawie o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników, ustawie o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, ustawie o systemie powiadamiania ratunkowego.
Przepisy regulowały m.in. wynagrodzenia sędziów i prokuratorów, a także osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, osób kierujących niektórymi spółkami i osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.
Czytaj też:
Aktywiści pomagali imigrantom przy granicy. Sąd ich uniewinniłCzytaj też:
Prezydent chce zmian w regulaminie Sądu Najwyższego. Sędzia SN ujawnia pismo