Rzecznik wojsk izraelskich przekazał w czwartek, że Po 10-godzinnej bitwie w tunelach i na powierzchni żołnierze opanowali jeden z kluczowych bastionów Hamasu, określany jako "placówka 17", który znajdował się w zachodniej Dżalabiji w północnej części Strefy Gazy. Jak twierdzi rzecznik IDF, wejście do tuneli znajdowało się tuż przy przedszkolu.
Sieć tuneli w Strefie Gazy
Przypomnijmy, że pod Strefą Gazy znajduje się rozbudowana sieć tuneli. Według "NYT" może wynosić nawet 500 kilometrów, a głębokość sięgać nawet 40 metrów. Tunele przez lata służyły Hamasowi przy organizacji swojej działalności.
Strona izraelska co do zasady nie podaje informacji na temat swoich strat. Przekazano natomiast, że w walkach zginęli bojownicy terroryści z Hamasu i Islamskiego Dżihadu. W wyniku akcji IDF miało również zdobyć materiały wywiadowcze o istotnym znaczeniu. Izraelska armia zamieściła w sieci krótkie nagranie pokazujące swoje jednostki operujące w Strefie Gazy.
Operacja Izraela przeciwko Hamasowi
27 października rozpoczęła się inwazja lądowa Izraela w północnej części Strefy Gazy. Podstawowym celem ma być likwidacja tamtejszego Hamasu i trwałe usunięcie zagrożenia z tego kierunku. Operację poprzedziły masowe bombardowania i wezwanie Palestyńczyków do ewakuacji w kierunku południowym. Część Palestyńczyków nie zdołała, a część nie chciała się ewakuować, co spotęgowało ilość ofiar cywilnych izraelskich ataków.
Siły izraelskie okrążyły północną część Strefy, w tym miasto Gaza. Żołnierze przesuwają się z terenów słabo zurbanizowanych do gęsto zaludnionych i powoli zaczynają się walki uliczne z bojownikami Hamasu. Ministerstwo zdrowia Palestyny przekazało w poniedziałek, że od początku wojny śmierć poniosło ponad 10 tys. osób, w tym co najmniej 4 tys. 800 dzieci. Znaczna część Strefy Gazy została zniszczona w wyniku ataków lotnictwa.
Czytaj też:
Konflikt na Bliskim Wschodzie. Szewko: Jordania oświadczyła, że uzna to za wypowiedzenie wojnyCzytaj też:
Status Strefy Gazy po wojnie. Izrael i USA nie mówią jednym głosem