Zespół ds. płci i seksualności, działający w ramach Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, opracował dokument "Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej". Dokument trafi do konsultacji społecznych. Z jego treścią można zapoznać się tutaj.
Jak czytamy, powstawał on wieloetapowo od początku 2023 roku. "Na jego kształt złożyła się praca kilkunastu ekspertów korzystających z międzynarodowych doświadczeń klinicznych i dorobku naukowego psychologów, psychoterapeutów (w tym psychoterapeutów dzieci i młodzieży, rodziny oraz terapeutów uzależnień), seksuologów i lekarzy (o specjalnościach: medycyna rodzinna, psychiatria, endokrynologia dziecięca, ginekologia i położnictwo). To pierwsza wersja tego dokumentu, niezmiernie potrzebnego w Polsce, wypełniającego istotną lukę w literaturze przedmiotu i terapeutycznej praktyce" – wskazano.
Wytyczne stanowią odpowiedź na narastający problem trudności z identyfikacją płciową wśród dzieci i młodzieży. Zamiast przyjmowania wyniszczających hormonów, SPCh proponuje bezpieczniejszą, nieinwazyjną i o wiele lepiej ugruntowaną naukowo drogę.
Podejście holistyczne
Dokument SPCh prezentuje holistyczne podejście do człowieka, stanowiące przeciwwagę dla modelu afirmującego gender (tranzycja społeczna, a potem medyczna).
"'Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijaoskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej' to kompleksowy dokument o potwierdzonych podstawach antropologicznych i naukowych, oparty na starożytnej zasadzie etyki lekarskiej: po pierwsze nie szkodzić. Co najmniej siedem niezależnych przeglądów systematycznych światowej literatury naukowej wykazało, że potwierdzanie niespójności płci wśród młodzieży ma charakter w najlepszym wypadku eksperymentalny i może skutkować znaczną, nieodwracalną szkodą. Społeczność międzynarodowa ma dług wdzięczności wobec tej organizacji za odważne opracowanie tych od dawna oczekiwanych standardów i wytycznych dotyczących optymalnej i etycznej opieki nad młodzieżą mającą problemy z tożsamością płciową" – ocenia dr n.med. Michelle A. Cretella Co-Chair (Adolescent Sexuality Council, Amerykańskie Kolegium Pediatrów, USA).
Czytaj też:
Nowy Rzecznik Praw Dziecka zapowiada wsparcie dla inicjatywy środowisk LGBTCzytaj też:
Watykan: Transseksualiści mogą przyjmować chrzest