Oświadczenie wydali legalny prezes TVP Michał Adamczyk oraz członek zarządu, Tomasz Owsiński. Przypomnieli działania ekipy Donalda Tuska, które miały na celu przejęcie mediów publicznych. Wśród nich było przyjęcie sejmowej uchwały, na którą powołał się minister kultury, wprowadzając do TVP, Polskiego Radia oraz PAP swoich ludzi. Na ponad tydzień wyłączono też sygnał m.in. TVP Info.
Wskazano, że 26 grudnia 2023 roku Rada Mediów Narodowych, na mocy swoich uprawnień podjęła uchwałę, w której na stanowisko prezesa TVP powołano Michała Adamczyka; z kolei w uchwale z 10 stycznia 2024 roku RMN wskazała, że skład zarządu jest dwuosobowy – wówczas na członka zarządu powołany został Tomasz Owsiński.
"Uchwały te są przedmiotem postępowań rejestrowych, które mają charakter jedynie deklaratoryjny. Podobnie zatem jak uchwały organu nieuprawnionego (MKiDN) uchwały te mają charakter konstytutywny" – czytamy w oświadczeniu.
Zarząd: Tych odwołań nigdy nie było
"Postanowieniem z dnia 9 stycznia 2024 roku Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie oddalił wniosek o wpisanie w rejestrze przedsiębiorców KRS zmiany w zakresie wszystkich członków rady nadzorczej i zarządu spółki. Uczynił tak m.in. z uwagi na to, że uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony. W konsekwencji Panowie Przemysław Rafał Tejkowski, Radosław Krzysztof Włoszek i Maciej Jan Łopiński nie zostali nigdy odwołani z Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. I są jedynymi legalnymi członkami tego organu powołanymi zgodnie z obowiązującym prawem przez Radę Mediów Narodowych" – podkreślono.
Adamczyk i Owsiński wskazują, że wszystkie inne osoby podające się za członków rad nadzorczych, "wprowadzają opinię publiczną, pracowników oraz kontrahentów w błąd co do rzeczywistego stanu rzeczy". "Czynią tak, wbrew orzeczeniom, uchwałom, stanowiskom konstytucyjnych organów państwa" – czytamy.
Władze TVP nie potwierdzają także zawarcia nowych umów. Chodzi o umowy podejmowane od 19 grudnia 2023 roku przez: Tomasza Syguta, Daniela Gorgosza, Piotra Zemłę, Macieja Taborowskiego, Anisy Gnacikowskiej oraz osoby powołane na dyrektorów.
Zarząd wskazuje, że "jedynym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa obrotu oraz ochrony interesów pracowników Telewizji Polskiej, widzów, mediów publicznych jest niezwłoczne przywrócenie funkcjonowania legalnych organów Telewizji Polskiej".
Czytaj też:
"Kolejna skaza na wizerunku Bartka". Sienkiewicza krytykują nawet partyjni koledzyCzytaj też:
Żukowska radzi Ejchart. "Z ostrożności procesowej"