Trwają spekulacje na temat przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obecnie w spółce trwają wewnętrzne audyty, które mają dać odpowiedź na pytanie o zasadność inwestycji. Planowane były także audyty zewnętrzne, jednak po kilku próbach wyłonienia firmy, która je przeprowadzi (jeden z przetargów został anulowany w atmosferze skandalu) pomysł ten utknął w martwym punkcie.
Jednym z komponentów inwestycji jest budowa połączeń kolejowych, które zbiegałyby się w miejscu powstania lotniska. Jednak według najnowszych doniesień, tzw. szprychy kolejowe nie powstaną. Powodem ma być fakt, że koncepcję tę opracował jeden człowiek, Patryk Wild, brat byłego prezesa spółki CPK. Projekt miał powstać bez analiz potwierdzających zasadność tej inwestycji.
Tymczasem rządowy pełnomocnik ds. CPK Maciej Lasek przekonuje, że lotnisko w Baranowie powstanie. Obecnej ekipie rządzącej ma bowiem zależeć na dobrym skomunikowaniu całego kraju.
Zaskakujące słowa Tomasza Lisa o CPK: Wisi mi to
Głos w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego postanowił zabrać dziennikarz Tomasz Lis. Nie przebierając w słowach, napisał na X, co myśli o tym projekcie.
"To chyba niepatriotyczne, ale od początku wisiało mi to całe CPK. Okęcie, które zawsze lubiłem, całkowicie mi wystarcza" – stwierdził.
"Zajadłość z jaką medialni funkcjonariusze PiS lobbują za CPK, jest jeszcze jednym powodem by być przeciw" – dodał nieco później Lis.
"Baranów to nie jest miejsce owego portu lotniczego, ale określenie(w dopełniaczu) tych, którzy na ten szwindel się nabiorą. Czyli rzeczywiście Centralny Port Komunikacyjny baranów" – można jeszcze przeczytać na koncie dziennikarza.
Mocny komentarz Stanowskiego
Na jego tłumaczenia ostro odpowiedział Krzysztof Stanowski.
"Mnie z kolei wisi wszystko co jest niezwiązane z Warszawą i okolicami, w zasadzie prawobrzeżna Warszawa też mi wisi. Poprosiłbym tylko o szersze miejsca parkingowe w galeriach handlowych. Tu chyba zgoda" – napisał sarkastycznie twórca Kanału Zero.
Na początku roku Kanał Zero zorganizował sondę na temat przyszłości projektu, w które wzięło udział ponad 100 tys. internautów. 90 proc. z nich opowiedziało się za kontynuacją budowy CPK.