Prezydent stoi na stanowisku, że "to czy ustawowe kryteria są spełnione, powinno być przedmiotem obiektywnej oceny. Samo bowiem przekonanie zainteresowanej grupy społecznej, że odróżnia się w sposób istotny od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją, jest tutaj niewystarczające" – czytamy w komunikacie kancelarii Andrzeja Dudy.
Andrzej Duda, "kierując się odpowiedzialnością za państwo, uważa, że nie można zaaprobować żądań o objęcie określonych dialektów językowych przepisami ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, przy braku do tego jednoznacznych podstaw merytorycznych i prawnych, zwłaszcza w bieżącej sytuacji społecznej i geopolitycznej".
Poniżej prezentujemy list z podziękowaniem dla prezydenta za tę decyzję.
Szanowny Panie Prezydencie,
Jako autorzy Listu otwartego skierowanego do Pana, w imieniu własnym i sygnatariuszy, a w którym to Liście zawarliśmy nadzieję, że zawetuje Pan ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych, chcieliśmy podziękować Panu za mądrą i zgodną z polską racją stanu decyzję, zgłoszenia swojego veta wobec w/w nowelizacji ustawy. Dobro Rzeczypospolitej i wrażliwość na to, aby nie był wbijany klin między większością narodu polskiego a jego śląskim szczepem, jest wartością najwyższą. Pańska decyzja świadczy o zrozumieniu potencjalnych zagrożeń dla całości i suwerenności Kraju. Nasza tożsamość od wieków była oparta na pracy i umiejętności dobrowolnego łączenia się Polaków, pochodzących z różnych regionów, warstw, rodzin i wyznań, w jeden Naród zespolony wyjątkową kulturą opartą na miłości do Boga i Ojczyzny.
Piotr Semka, red. tygodnika „Do Rzeczy”
Prof. Dr hab. Jan Żaryn, IH UKSW, działacz społeczny
Czytaj też:
Weto ws. języka śląskiego. Dr Krzystyniak: Inicjatorzy nie kryli, że to pierwszy etapCzytaj też:
List otwarty do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy