Z badań wynika, że zwolennikami Polexitu jest 29,81 proc. ankietowanych. Zwolenników pozostania w Unii Europejskiej jest zdecydowanie więcej, bo aż 47,37 proc. respondentów opowiada się za pozostaniem Polski w Unii. 22,82 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Badania opublikowane przez "Newsweek" przeprowadzono dwukrotnie: w styczniu oraz marcu. Co istotne sondaż był przeprowadzony na grupie aż 50 tys. obywateli.
Ankietowanych zapytano również, czy Polska powinna wystąpić z Unii Europejskiej, jeżeli zostaną na nią nałożone sankcje. W takim scenariuszu ilość zwolenników Polexitu wzrosła do 32,05 proc. Z kolei 28,55 proc. respondentów uznało, że w przypadku sankcji Polska powinna zmienić swoją politykę i podporządkować ją oczekiwaniom Komisji Europejskiej.
Pozytywna ocena polityki zagranicznej
Badanych zapytano również jak oceniają politykę zagraniczną rządu. Pozytywnie oceniło ją 41,79 proc. ankietowanych (dobrze oceniło ją 21,57 proc., a bardzo dobrze 20,22 proc.). 26,02 proc. badanych z kolei jest neutralnie nastawionych do poczynań polskiej dyplomacji.
Za to negatywną ocenę wystawiło rządzącym 32,19 proc. ankietowanych (15,67 proc. uznało politykę PiS-u za "złą" i 16,52 proc. za "bardzo złą").
Czytaj też:
Polexit? Morawiecki odpowiada: Równie prawdopodobne co GermanexitCzytaj też:
Andrzej Duda chce wyjścia Polski z UE? Europosłowie PO publikują oświadczenie