W rozmowie z Cezarym Gmyzem szef MON niezwykle krytycznie ocenia również zastany po rządach PO stan polskiej armii. – Zaopatrzenie w najważniejsze środki bojowe na poziomie niedopuszczalnym. Stany osobowe – niewiele większe. Jednostki wojskowe rozlokowane na naszych zachodnich granicach, choć przecież to nie stamtąd czeka nas zagrożenie. Chaos kompetencyjny i decyzyjny wynikający z braku ścisłego określenia zadań oraz odpowiedzialności najwyższych dowódców. Do tego korupcja i inne działania przestępcze – zauważa Macierewicz. W wywiadzie dla „Do Rzeczy” minister obrony odnosi się także do planów zakupu przez Polskę śmigłowców Caracal. – Na razie prognozy na temat tego zamówienia są pesymistyczne. Mamy wątpliwości co do konieczności nabycia takiej liczby (50 sztuk) tych maszyn dla polskiej armii. Chodzi przecież także o rozwój krajowych producentów, polskiej gospodarki. Nie chcę jednak na tym etapie niczego przesądzać – zaznacza. Wyjaśnia także, że o powrocie do poboru znanego z czasów komunizmu, wraz z jego patologiami w postaci np. „fali”, nie ma mowy. – Wolę dyskutować na temat szkolenia wojskowego czy powszechnego udziału w regularnych ćwiczeniach wojskowych – zaznacza. Założyciel Komitetu Obrony Robotników podkreśla też, że odwoływanie się w obecnej sytuacji do tradycji KOR oraz zagrożenia z czasu stanu wojennego to „szczególny cynizm polityczny”. – W 1976 r. podejmowaliśmy walkę z okupacyjnym, sowieckim reżimem totalitarnym. KOD czy Nowoczesna to formacje występujące w gruncie rzeczy w interesie oligarchii czy też nomenklatury okrzepłej w ciągu ostatnich ośmiu lat – stwierdza Antoni Macierewicz.
Ponadto w „Do Rzeczy”:
– PiS zmuszony do wojny totalnej wygrywa na każdym polu – pisze Piotr Semka. – Jednak wojenne nawyki łatwo wchodzą w krew. a polaryzacja utrudnia tak potrzebne otwarcie na inne środowiska – ostrzega publicysta „Do Rzeczy”.
– Już nie ma III RP. Tworzy się IV RP, ale nawet jeśli PiS straci władzę, to już nie będzie powrotu do poprzedniej formy. Nowy anty-PiS raczej stworzy wersję piątą – prognozuje Piotr Gursztyn.
Rafał A. Ziemkiewicz opisuje z kolei „Paradoks ekonomiki PiS”. – To, czy elity „okrągłego stołu” zdołają cofnąć wyrok wyborców w drodze rokoszu, zależy przede wszystkim od stanu polskiej gospodarki. Prawo i Sprawiedliwość to wie, ale chyba nie do końca rozumie – zauważa publicysta „Do Rzeczy”.
– Powołanie do Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP prof. Rotfelda jest jaskrawym dowodem na fikcyjność procedur lustracyjnych – pisze z kolei Sławomir Cenckiewicz w artykule „Tajemnice Daniela Rotfelda”.
Ponadto Piotr Gociek recenzuje „Nienawistną ósemkę” Tarantino, a Krzysztof Kłopotowski pisze o wszystkich strachach Agnieszki Holland. W najnowszym numerze „Do Rzeczy” także raport „Atak Brukseli na Polskę”.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 11 stycznia 2016. Tygodnik „Do Rzeczy” można też czytać w popularnej na całym świecie aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto (http://www.nexto.pl/e-prasa/tygodnik_do_rzeczy_p35465.xml?archival), e-Kiosk (http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=issue&id_issue=89576) oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla:
- systemu Android: (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paperlit.android.wprost)
- systemu iOS (https://itunes.apple.com/pl/app/wprost-kiosk/id459708380?mt=8).
„Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji dźwiękowej w Audiotece.