Od przyszłego roku zasiłek na dzieci (Kindergeld) ma wzrosnąć miesięcznie o 15 euro. Z kolei tzw. ryczałt na dzieci (Kinderfreibetrag) w rozliczeniu podatkowym, czyli suma wolna od opodatkowania z tytułu posiadania dzieci, zostanie podniesiona z 7 812 euro do 8 388 euro.
Deutsche Welle zwraca uwagę, że jeśli Bundestag przegłosuje ustawę przygotowaną przez niemiecki rząd, będzie to już druga podwyżka zasiłków na dzieci za obecnej kadencji wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD.
Jak podkreśla DW, w lipcu 2019 r. zasiłek na pierwsze i drugie dziecko wzrósł o 10 euro do kwoty 204 euro, na trzecie dziecko wypłacanych jest 210 euro, a na każde dalsze – 235 euro miesięcznie.
Z danych federalnego resortu finansów wynika, że wśród zagranicznych beneficjentów programu Kindergeld najwięcej jest polskich dzieci, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. W kwietniu 2019 r. świadczenie pobierało 180 420 polskich dzieci. Dwa lata wcześniej było to niemal 124 000.
Polacy, którzy żyją i pracują w Niemczech, a w Polsce pobierają świadczenie 500 plus, muszą je wliczyć do niemieckiego zasiłku rodzinnego – przypomina DW.
Według przepisów obowiązujących w UE obywatele Unii mieszkający w Niemczech mogą otrzymać Kindergeld, nawet jeżeli ich dzieci żyją w Polsce. Kiedy pobierają w kraju świadczenia na dzieci, to o ich wysokość pomniejsza się niemieckie świadczenie.
Czytaj też:
Koronawirus zdemaskował skandal w Niemczech. "Nigdy więcej"