Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK w październiku ubiegłego roku. Po wnikliwej analizie podjęto decyzję odmowną.
– W wyniku koncentracji spółek Agora i Eurozet doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Wyjaśnił, że "zakaz koncentracji jest wydawany w sytuacji, gdy połączenie przedsiębiorców spowoduje poważne, negatywne skutki dla rynku, a jednocześnie nie jest możliwe uzgodnienie warunków, które w sposób całkowity i satysfakcjonujący eliminowałyby powstałe w wyniku koncentracji zakłócenia konkurencji".
Czytaj też:
Co po 17 stycznia i kiedy decyzja? Gowin odpowiada
Agora i Eurozet. Czym się zajmują?
Agora stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się głównie działalnością prasową, wydawniczą i radiową (główne stacje to TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio), a także sprzedażą reklam.
Z kolei Eurozet produkuje i nadaje programy radiowe (główne stacje to Radio ZET, Meloradio, Antyradio, Radio Plus, Chili ZET), sprzedaje czas reklamowy, a także zarządza serwisami internetowymi.
Czytaj też:
Premier: Jestem poirytowany postawą tych osób. To niedopuszczalne
UOKiK: Powstałby monopol
Według UOKiK "działalność obu grup kapitałowych pokrywa się przede wszystkim w zakresie nadawania programów radiowych, sprzedaży czasu reklamowego oraz pośrednictwa w sprzedaży czasu reklamowego w radiu".
Urząd stoi na stanowisku, że transakcja mogła prowadzić do powstania duopolu i marginalizacji pozostałych grup i stacji radiowych – dwie wiodące grupy radiowe (Eurozet i RMF FM) posiadałyby łącznie ok. 70 proc. udział w rynku.