Zainteresowanie elektrowniami fotowoltaicznymi na świecie stale rośnie. Także w Polsce powstaje ich coraz więcej. Tylko w minionym roku tego typu elektrownie w kraju urosły o 160%, z 1,5 GW do niemal 4 GW. Każdego miesiąca ich moc powiększała się zatem średnio o ponad 8%. Szacuje się także, że jako kraj, granicę 10 GW w energetyce słonecznej możemy przekroczyć w 2023 roku. Nic dziwnego - to doskonała inwestycja, a koszty zakupu technologii w ciągu ostatnich 10 lat spadły aż o 92%. Dodatkowo pozyskiwana w ten sposób energia jest zdecydowanie bardziej ekologiczna niż w przypadku tradycyjnych metod.
Z oczywistych względów tego typu instalacje muszą mieć maksymalnie dobry dostęp do promieni słonecznych. Do ich budowy wykorzystuje się nieużytki rolne o powierzchni około 2ha na farmę o mocy 1 MW, klasie gruntu IV lub gorszej, niezacienione przez drzewa czy budynki. Idealny jest teren płaski lub nachylony w stronę południową, znajdujący się w niewielkiej odległości od linii energetycznej średniego napięcia. Budowa farmy dzieli się na kilka etapów, poprzedzonych przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji i projektu koncepcyjnego, co umożliwi przyłączenie inwestycji do zakładu energetycznego. Ostatnim krokiem formalnym jest uzyskanie koncesji na sprzedaż energii.
Wydawać by się mogło, że instalacje tego typu nie wymagają obsługi, jednak aby uzyskać maksymalne wartości produkcji, należy systematycznie dokonywać przeglądów instalacji. Konieczna jest profesjonalna ocena pracy każdego z modułów i wykrycie ewentualnych defektów, które wpływają na obniżenie produkcji energii.
Większa część usterek nie jest jednak wykrywalna gołym okiem. Aby je zlokalizować należy użyć kamer termowizyjnych. Doskonałą alternatywą do ręcznego, pracochłonnego poszukiwania są platformy analityczne, które używając najnowszych technologii, pomagają zoptymalizować działanie farmy. Platforma SolarSpy wykorzystuje do swoich analiz drony, kamery światła widzialnego, kamery termowizyjne oraz sztuczną inteligencję. Dzięki nim możliwa staje się detekcja oraz automatyczna klasyfikacja i lokalizacja usterek, których identyfikacja z ziemi byłaby czasochłonna lub utrudniona. Dotyczy to zarówno uszkodzeń, jak i awarii czy zacienień. Platforma dostarcza również informację o maksymalnej produkcji energii danej instalacji, uwzględniając architekturę instalacji, jej lokalizację geograficzną oraz dane historyczne o nasłonecznieniu tego obszaru. Co więcej, dla każdego z wykrytych defektów dostępna jest informacja o stracie energii przez niego wygenerowanej.
Użytkowanie platformy analitycznej przynosi zatem wymierne korzyści zarówno inwestorowi, jak i zarządcy.
Inwestor otrzymuje:
- Informację o maksymalnej produkcji;
- Informację o stracie wygenerowanej przez defekty;
- Maksymalizację produkcji energii (po usunięciu wykrytych defektów, elektrownia będzie działać z maksymalną mocą);
- Monitoring działań zarządcy;
Możliwość aktualizacji umów, na podstawie uzyskanych informacji.
Zarządca otrzymuje:
- Szybkie wykrycie defektu;
- Klasyfikację defektu, co pozwala lepiej zarządzić zasobami, poprzez szybszy dobór odpowiedniego eksperta do danej usterki oraz skuteczniej i efektywniej planować działania;
- Lokalizację defektu, co całkowicie redukuje czas potrzebny do zlokalizowania usterki na farmie, a co za tym idzie oszczędza czas pracy ekspertów.
Wszystko to prowadzi do konkretnych oszczędności i lepszej kontroli portfela inwestora. Zarządca zyskuje natomiast doskonałe narzędzie, dzięki któremu może zoptymalizować działania pracowników obsługujących inwestycję.
Warto zwrócić uwagę, że SolarSpy umożliwia ograniczenie do minimum liczby niepracujących modułów i tym samym zmaksymalizowanie produkcji energii, co w efekcie przyspiesza zwrot z inwestycji. Co więcej, zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie przewidywać, jak będzie postępował proces degradacji modułów oraz jaki będzie miał wpływ na produkcję energii elektrycznej. Dzięki aktywnym działaniom zarządcy, na podstawie instrukcji i danych otrzymanych z platformy Solar Spy, możliwe jest utrzymanie maksymalnej efektywności energetycznej w długim okresie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że działania platformy analitycznej SolarSpy ograniczając do minimum straty energii, pozwalają lepiej bilansować emisję CO2. Dzięki temu farma fotowoltaiczna staje się jeszcze bardziej ekologiczna, a biznes społecznie odpowiedzialny (CSR).
Platforma oblicza nie tylko ogólną wydajność instalacji, ale dostarcza także dokładną analizę produkcji energii, biorąc pod uwagę wpływ pojedynczej anomalii. To pozwala inwestorowi dokładnie prześledzić oszczędności, jakie zapewni mu skorzystanie ze wsparcia SolarSpy.