– Nie odnowiliśmy zamówienia po czerwcu. Obserwujemy sytuację. Zobaczymy, co będzie się działo. AstraZeneca to bardzo interesująca szczepionka. Została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest bardzo dobra. Jej przewagą jest prostsza logistyka i niższa temperatura przechowywania – wyjaśniał Breton.
Komisarz nie wykluczył kolejnych zamówień z brytyjsko-szwedzkiej firmy w przyszłości i podkreślił, że na razie UE może liczyć na innych dostawców.
Szczepionki będą droższe?
Mówiąc o zaakceptowanym w sobotę kontrakcie na dostawę do UE 1,8 mld dawek szczepionki od firm Pfizer i BioNTech zauważył, że cena tych preparatów może być wyższa niż wcześniej. Breton tłumaczył wzrost ceny wyższymi wymaganiami wobec szczepionek "drugiej generacji" i związanymi z tym dodatkowymi badaniami.
Przedstawiciel KE przypomniał, że unijnym celem pozostaje zaszczepienie 70 proc. populacji Wspólnoty do połowy lipca. Breton ocenił, że problemy z produkcją szczepionek w Europie są już przeszłością, a w UE będzie można produkować 3 mld dawek preparatów rocznie, przez co kontynent będzie ich czołowym dostawcą na całym świecie.
W poniedziałek w Polsce 1,2 mln szczepień od Pfizera
W poniedziałek do Polski dotrzeć ma 1,2 mln szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech.
We wtorek, jak podał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski, planowana jest dostawa 114 tys. szczepionek Johnson & Johnson, w środę 200 tys. AstraZeneca, a w piątek lub sobotę 250 tys. szczepionek Moderna.
W Polsce wykonano dotąd 13 mln 670 tys. 541 szczepień przeciw COVID-19, w tym pierwszą dawką 10 mln 185 tys. 393. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 3 mln 650 tys. 119 osób.
Czytaj też:
Włochy idą w ślad za Wielką Brytanią. Otwarcie kraju już w czerwcuCzytaj też:
Dworczyk: Ewakuowani z Delhi zostaną przebadani pod kątem odmiany koronawirusaCzytaj też:
Badanie: Zwolenicy mediów konserwatywnych bardziej podatni na teorie spiskowe nt. COVID-19