– W ciągu trzech miesięcy opracujemy szczegółowe warunki współpracy, a jednym z jej elementów będzie utworzenie spółki celowej – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.
Podkreślił, że wejście koncernu w technologię SMR nie jest sprzeczne z inwestycjami państwa w tzw. duży atom.
Obajtek: Będzie szybciej i taniej
– Koszt budowy takich reaktorów jest zdecydowanie niższy niż tradycyjnych elektrowni jądrowych, a ich budowa szybsza i tańsza w przeliczeniu na megawatogodzinę – dodał Obajtek.
– Nasza współpraca z PKN Orlen trwa co najmniej 14 lat, głównie w sferze surowcowej, a dziś otwieramy w ramach tej współpracy nową kartę energetyczną. Umowa dotyczy również obszaru offshore, a powstała spółka będzie się nazywać Orlen Synthos Green Energy. Ten projekt jest skazany na sukces, bo po prostu nie ma innego wyjścia – powiedział prezes Synthosu Zbigniew Warmuz.
Firma najbogatszego Polaka
Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych – zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników. Firma należy do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Czytaj też:
Orlen pokazał wynagrodzenie prezesa. Ile zarabia Daniel Obajtek?