Postępowanie w pozostałym zakresie zostało umorzone.
Ustawę wprowadzającą ograniczenia w handlu zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze w maju 2018 roku Konfederacja Lewiatan. TK miał się nią zająć 24 marca tego roku, jednak sprawa niespodziewanie spadła z wokandy. Nowy termin wyznaczono na 27 lipca.
Konfederacja Lewiatan zaskarżyła ustawę ograniczającą niedzielny handel do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ zdaniem organizacji pracodawców, w akcie prawnym znajdują się przepisy, które zawierają "niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne".
We wniosku wskazano m.in. że regulacja nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy, ponieważ wywołuje skutki, których nie da się pogodzić z "obrazem demokratycznego państwa prawa". Zwrócono też uwagę, że zakaz prowadzi do zwolnień pracowników oraz wprowadza dyskryminację.
Niedziele handlowe w 2021 roku
Przypomnijmy, iż ustawa ograniczająca niedzielny handel weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w pierwszym roku obowiązywania w każdym miesiącu handlowe były po dwie niedziele, w 2019 roku – jedna na miesiąc, a od 2020 roku handlować można siedem niedziel w roku.
Ograniczenia w handlu obowiązują również 24 grudnia (Wigilia) oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień świąt Wielkanocnych. W obu tych dniach w placówkach handlowych zakazany jest handel po godzinie 14:00.
W 2021 r. zostały jeszcze trzy niedziele handlowe. Przypadną one w dniach: 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.
Będzie zaostrzenie przepisów?
Przed miesiącem poseł PiS Janusz Śniadek zapowiedział, że do Sejmu trafi nowelizacja ustawy zaostrzająca zakaz handlu w niedziele. W ocenie tego polityka, należy jak najszybciej skończyć z nadużywaniem furtki, jaką jest otwieranie sklepów spożywczych w ostatni dzień tygodnia pod pretekstem działalności pocztowej. Główna zmiana ma polegać na zablokowaniu właśnie tej możliwości. Do rozpoczęcia prac nad tą nowelę wzywa handlowa "Solidarność".
Czytaj też:
Gwiazdowski o zakazie handlu w niedzielę: Ideologiczny bezsens