Poinformował o tym przewodniczący Komisji ds. wsparcia Programu Inwestycji Strategicznych, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Komisja zajmująca się opiniowaniem otrzymanych wniosków zakończyła już pracę.
"Rządowej komisji zależało na tym, aby objąć wsparciem jak największą liczbę jednostek samorządu terytorialnego" – powiedział Szefernaker, cytowany w komunikacie. Wyjaśnił także, że przy rekomendacjach kierowano się zasadą proporcjonalności względem wielkości danej jednostki samorządu.
Komisja została powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego, a jej pierwsze posiedzenie odbyło się 1 października br. w KPRM. W skład komisji wchodziło 11 osób, m.in. przedstawiciele ministerstw oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Na podstawie rekomendacji komisji premier podejmie decyzję o przyznaniu dofinansowania z programu. Kolejny nabór wniosków dla samorządów ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Polski Ład dla miast, powiatów i gmin
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.
Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda JST czy związek JST mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:
• 1 wniosek bez kwotowego ograniczenia
• 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł
• 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł
95 proc. bezzwrotnego dofinansowania
Jednostki samorządu terytorialnego złożyły ok. 8 tysięcy wniosków na kwotę na ponad 93 mld zł. Zgodnie z założeniami, w ramach samorządy otrzymują wsparcie do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy gospodarowanie odpadami.
Budżet pierwszej, pilotażowej edycji programu wynosił 20 mld zł.
Czytaj też:
Wiceminister: Nie znajdziemy samorządu, który straci na Polskim ŁadzieCzytaj też:
Po co Polsce samorząd? Czy nie wystarczy sam rząd?