Obecnie coraz częściej słyszy się o transakcjach deweloperów z funduszami inwestycyjnymi. Nie chodzi jednak o zakup gotowych budynków czy lokali. Fundusze nie konkurują z osobami fizycznymi. Kupują budynki, które dopiero są projektowane albo znajdują się w stanie budowy. Jednocześnie dzięki uzyskanym środkom deweloper może sprawniej rozpoczynać kolejne etapy inwestycji.
W porównaniu z wynajmowaniem od osoby fizycznej we własności funduszu znajduje się cały budynek. Dzięki temu taki fundusz może nim zarządzać, mając na uwadze udogodnienia dla wszystkich mieszkańców. W budynkach w posiadaniu funduszy mamy więcej przestrzeni wspólnych, z których mogą korzystać lokatorzy czy lokuje się takie obiekty jak rowerownia, pralnia czy paczkomat. Mając na uwadze, że fundusze planują czerpać zyski przez dłuższy czas, dużą wagę przykładają do wysokiej klasy materiałów budowlanych czy solidnego wykonawstwa. HM INWEST SA dwukrotnie współpracowało z Funduszem Mieszkań na Wynajem powołanym przez BGKN. Inwestycje zrealizowane zostały w bardzo dobrych lokalizacjach w Warszawie i Katowicach.
Jakie są korzyści z wynajmu mieszkania od funduszu inwestycyjnego w porównaniu z zawarciem umowy najmu z osobą fizyczną? Podstawowym plusem jest bezpieczeństwo i stabilność najmu. Po pierwsze, mamy do czynienia z jasno określoną stawką czynszu. Po drugie, jeżeli zawrzemy długoletnią umowę najmu, to możemy być spokojni o to, że umowa nie zostanie rozwiązana. A często bonusem w przypadku wynajęcia mieszkania na dłuższy czas jest rabat na wysokości czynszu. Możliwość skorzystania ze sprawnego serwisu technicznego, np. w przypadku usterki pralki czy kuchenki, jest inną korzyścią z wynajmowania mieszkania od funduszu.
Dlatego też mieszkania w ramach najmu instytucjonalnego są coraz częściej wybierane przez młode osoby, które np. nie chcą się jeszcze wiązać kredytem hipotecznym i kupować mieszkania na własność. Jednocześnie otrzymują one większe bezpieczeństwo zamieszkiwania niż w przypadku zwykłego wynajmowania. Tym niemniej stabilność najmu nie przekreśla możliwości zmiany mieszkania. Część z firm oferuje swoje mieszkania w ramach abonamentu. Oznacza to, że informując inwestora odpowiednio wcześniej, możemy zmienić wynajmowane mieszkanie również przy przeprowadzce do innego miasta! Stąd ten rodzaj najmu jest popularny wśród wielu specjalistów, którzy są przyzwyczajeni do dużej mobilności czy też zmian miejsca zamieszkania.
Z danych Eurostatu wynika, że Polska na tle innych krajów europejskich ma jeden z najwyższych odsetków osób dorosłych, które wciąż mieszkają ze swoimi rodzicami – tj. ok. 60 proc. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest mała dostępność mieszkań na wynajem, skoro nie każdego stać na mieszkanie na własność. Dalszy rozwój najmu od funduszy stanowi szansę dla zmiany tego zjawiska.
Udział najmu instytucjonalnego na rynku polskim nie jest obecnie duży. Wedle szacunków w ramach tego sektora mamy dostępnych ok. 6–7 tys. lokali. Rozwój tej gałęzi rynku nieruchomości stanowi szansę dla profesjonalizacji najmu w Polsce i zwiększenia dostępności mieszkań. Zwłaszcza dla tych osób, które nie chcą się jeszcze wiązać kredytem hipotecznym czy też nie są pewne swojego miejsca zamieszkania. Dlatego nie może dziwić, że największy operator tego sektora ogłosił z początkiem października, że wynajął wszystkie posiadane w Warszawie lokale.
Urszula Hofman,
Sebastian Juszczak