Wicepremier zapowiedział kolejną inicjatywę rządu, mającą złagodzić skutki rosnących cen nośników energii. – Przygotowaliśmy rozwiązanie ustawowe zakładające, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą w całości objęte taryfami na gaz, a lokale użytkowe będą z nich wyłączane – poinformował we wtorek wicepremier Jacek Sasin na antenie TVP Info.
Jak wskazał, rozwiązanie polega na tym, że spółdzielnie i wspólnoty zostaną co do zasady uznane za zbiory lokali mieszkalnych i w związku z tym automatycznie zostaną objęte taryfami na gaz. – Obowiązek zgłaszania w celu wyłączenia spod taryfy będzie dotyczył lokali użytkowych, sklepów itp. – wyjaśnił.
Założenia projektu
"Rzeczpospolita" dotarła do szczegółów projektu. "Rząd zamrozi ceny gazu dla podmiotów wrażliwych, jakimi są instytucje użyteczności publicznej. Spółkom obrotu gazu straty z tego tytułu ma zrekompensować Państwo. Jednocześnie rząd chce uregulować kwestie rachunków za gaz niektórych spółdzielni mieszkaniowych, które do tej pory nie były objęte taryfami regulowanymi" – czytamy.
"Rz" wskazuje: "W założeniach do projektu ustawy, ministerstwo aktywów państwowych proponuje rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 r. o niektóre kategorie odbiorców będących podmiotami realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej. W założeniach nie ma ujętego katalogu, ale może chodzić o szpitale, szkoły, Domy Opieki Społecznej".
W treści przepisów, nad który pracuje resort kierowany przez Jacka Sasina, ma zostać podkreślona konieczność ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych, którzy nie zawarli indywidualnych umów kompleksowych lub umów zakupu gazu ziemnego z przedsiębiorstwami energetycznymi.
Czytaj też:
Smoliński dementuje. "Nie jest to zapowiedź działań rządu"Czytaj też:
Maląg o Polskim Ładzie: Opozycja nie może pogodzić się z dobrymi rozwiązaniami dla Polaków