Możliwości wsparcia i zachęty proinwestycyjne dla przedsiębiorców, którzy chcą działać w Polskiej Strefie Inwestycji to jeden z głównych tematów konferencji „Silna Polska, Silną Gospodarką”, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem premiera Mateusza Morawieckiego. W wydarzeniu wziął także udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.
– Jako cyfryzacja w Kancelarii Premiera tworzymy odpowiednie instrumenty, aby państwo było zinformatyzowane i innowacyjne. Priorytetem jest dostęp do szybkiego internetu i eliminacja tzn. białych plam. Polacy są społeczeństwem innowacyjnym, co pokazuje dynamiczny rozwój publicznej aplikacji mObywatel- która jest cyfrowym portfelem na dokumenty, ma ją już niemal 7 milionów Polaków – mówił Andruszkiewicz.
Podczas wydarzenia poruszono również kwestie związane z Polskim Ładem, stanem polskiej gospodarki, znaczeniu rozwoju gospodarczego, cyfryzacji oraz oczekiwań i potrzeb przedsiębiorców.
Przeprowadzona dyskusja na temat przyszłości gospodarki miała na celu omówienie kwestii potrzebnych do budowy silnego i skutecznego państwa.
Jedna z najlepszych stref w Polsce
W Kostrzyńsko-Słubickiej SSE tylko w 2021 roku wydano 54 decyzje o wsparciu nowych inwestycji o łącznej wartości ponad 5 mld zł. W tym dziesięć decyzji dotyczyło dużych polskich firm, a kolejne dwadzieścia - polskiego sektora MŚP. W związku z realizacją nowych przedsięwzięć przedsiębiorcy z tego regionu zadeklarowali utworzenie w sumie 1254 nowych miejsc pracy.
Polska Strefa Inwestycji powstała na mocy ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, tym samym Polska stała się jednolitym obszarem inwestycji. Ustawa weszła w życie 30 czerwca 2018 r. Dzięki temu od 5 września 2018 r. zwolnienia podatkowe dostępne są na terenie całego kraju. A nie tylko – jak wcześniej – na terenie specjalnych stref ekonomicznych. Od 1 stycznia 2019 r. nowe inwestycje można lokować już tylko w PSI. SSE pełnią jednak kluczową rolę w systemie PSI – zarządzają poszczególnymi jej częściami.