Wieloletnia historia wydarzenia pozwoliła Europejskiemu Kongresowi Samorządowemu zdobyć rangę i uznanie gwarantujące najwyższy poziom merytoryczny i organizacyjny i nie inaczej będzie również w trakcie tegorocznej edycji. Hotel Gołębiewski w Mikołajkach będzie w dniach 11-12 kwietnia miejscem, w którym cenieni eksperci zastanowią się nad kierunkiem, w którym powinna iść samorządność w dynamicznie zmieniających się warunkach.
Gospodarka, innowacje, środowisko, kultura i zrównoważony rozwój – to tylko niektóre z zagadnień, jakie pojawią się podczas paneli, dyskusji, warsztatów i prezentacji. Uczestnicy poruszą również istotną dla samorządu kwestię korekt w systemie podatkowym i odniosą się do wydarzenia, które od tygodni przykuwa uwagę całego świata, a wielu polskim samorządom dostarcza zupełnie nowych wyzwań – wojny w Ukrainie.
– W związku z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, na samorządy spada wiele nowych zadań i wydatków, o których wcześniej nie było mowy. To jednak tylko jedno z kształtujących się wyzwań. Kolejne, równie ważne, jest związane po trosze z wojną, pandemią i zmianami geopolitycznymi. Chodzi o politykę energetyczną państw Unii Europejskiej: fundamentalny jeszcze do połowy ub. roku pakiet dla 55 proc. To założenie rodziło dla samorządów olbrzymie konsekwencje, bo jego skutki miały odczuwać budownictwo, ciepłownictwo i transport. Po 24 lutego br. wiemy już, że potrzebna jest dyskusja nad zmianą stawianych przez UE celów – mówi w rozmowie z „Do Rzeczy” przewodniczący Rady Programowej Kongresu, Zygmunt Berdychowski.
Tocząca się wojna, to także większe ryzyko związane z cyberprzestępczością. Obrona przed nią staje się w 2022 r. jednym z głównych wyzwań nie tylko dla władz centralnych, ale również dla jednostek samorządu terytorialnego. Przyznają to eksperci – goście Kongresu.
– Choć w skali globalnej cel hakerów stanowi głównie biznes, to w Polsce szybko rośnie liczba ataków na administrację publiczną. Na szali jest nie tylko ciągłość świadczenia usług obywatelom i realizowania swoich zadań, ale także bezpieczeństwo danych mieszkańców wsi i miast. Przed polskimi samorządami stoi wyzwanie zapewnienia sobie i swoim społecznościom cyberbezpieczeństwa. Czy są one gotowe by je podjąć? – zastanawia się Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska i członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji.
Program VII Europejskiego Kongresu Samorządowego obejmuje ponad 110 wydarzeń, które podzielono na 10 ścieżek tematycznych. Samorządowcy, liderzy lokalnych struktur, politycy, artyści i dziennikarze wezmą również udział w uroczystej gali, podczas której nagrodzeni będą nasi najlepsi samorządowcy.