"Przygotowanie gruntu pod odbudowę postępu na ścieżce UE" – tak o celu przedstawionego planu przewodnicząca Komisja napisała w mediach społecznościowych.
Pożyczki na korzystnych warunkach
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, po posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 20–21 października 2022 r. Komisja zaproponowała bezprecedensowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości do 18 mld euro na 2023 r. Będzie on miał formę preferencyjnych pożyczek, wypłacanych w regularnych ratach od 2023 r..
"Ta stabilna, regularna i przewidywalna pomoc finansowa – średnio 1,5 mld euro miesięcznie – pomoże pokryć znaczną część krótkoterminowych potrzeb finansowych Ukrainy do 2023 r., które władze ukraińskie i Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacują na 3–4 mld euro na miesiąc. Wsparcie zaproponowane przez UE musiałyby towarzyszyć podobnym wysiłkom innych głównych darczyńców, aby pokryć wszystkie potrzeby finansowe Ukrainy do 2023 r." – wskazano.
Infrastruktura i praworządność
KE przekonuje, że dzięki pakietowi Ukraina będzie mogła nadal wypłacać pensje i emerytury oraz utrzymywać podstawowe usługi publiczne, takie jak szpitale, szkoły i mieszkania dla osób przesiedlonych. Wsparcie pozwoli także zapewnić stabilność makroekonomiczną i przywrócić zniszczoną przez Rosję infrastrukturę krytyczną, taką jak infrastruktura energetyczna, wodociągi, sieci transportowe, drogi i mosty.
Jednocześnie unijnej pomocy mają towarzyszyć reformy mające na celu dalsze wzmocnienie praworządności, dobrych praktyk państwowych oraz środków zwalczania nadużyć finansowych i korupcji na Ukrainie. "W związku z tym wsparcie finansowe będzie uregulowane warunkami politycznymi, ukierunkowanymi na wzmocnienie instytucji ukraińskich i przygotowanie gruntu pod udane wysiłki na rzecz odbudowy, a także wspieranie Ukrainy na jej europejskiej drodze" – czytamy w komunikacie KE.
Czytaj też:
Politico: Amerykańska presja dała skutek. Ukraina zmieniła zdanieCzytaj też:
Ukraińcy ujawniają: Tak Białoruś pomaga Rosji