Bank przekazał, że do połowy 2023 roku będzie oferował wyłącznie kredyty oparte o stałą stopę procentową, a później wprowadzi do sprzedaży kredyty oparte na WIRON-ie.
ING Bank Śląski wprowadzi WIRON
W opublikowanym w czwartek komunikacie czytamy: "ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku, kiedy planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). W tym czasie bank będzie oferował kredyty hipoteczne tylko z oprocentowaniem okresowo stałym".
Sprzedaż detalicznych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem zostanie wstrzymana 17 grudnia 2022 roku. W komunikacie wskazano, klienci, którzy do tego czasu otrzymają formularz informacyjny o kredycie z ofertą zmiennego oprocentowania, będą mogli składać wnioski kredytowe do końca 2022 roku.
Oprocentowanie okresowe stałe
Od 13 grudnia br. ING wprowadzi nowe oferty specjalne: Zima na swoim oraz Eko kredyt hipoteczny. Obydwie oferty będą oparte wyłącznie o oprocentowanie okresowo stałe.
Obecnie w banku trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON, wskazano również.
Bank wprowadzając tę zmianę, realizuje założenia mapy drogowej opublikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego dla procesu zastąpienia WIBOR-u przez WIRON, czyli nowy wskaźnik typu Risk Free Rate. Zgodnie z tym dokumentem w przypadku istniejącego portfela detalicznych produktów hipotecznych opartego o WIBOR jego konwersja na nowy wskaźnik nastąpi w 2025 roku. Wówczas w klauzulach odsetkowych zastosowany będzie WIRON powiększony o spread korygujący określony w planowanym rozporządzeniu ministra finansów, które wprowadzi nowy wskaźnik referencyjny do umów kredytowych, podkreślono w informacji.
ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 201,65 mld zł na koniec 2021 r.
Czytaj też:
Dobre wieści dla kredytobiorców? Eksperci uspokajająCzytaj też:
Polacy chcą, żeby rząd zaczął mniej wydawać. W jakich obszarach?