"Przygotowaliśmy i wdrożyliśmy rozwiązania osłonowe łagodzące skutki inflacji, takie jak: "tarcza antyinflacyjna", "wakacje kredytowe" i reforma "Niskie Podatki". Ich wspólnym celem jest ochrona Polaków przed skutkami wojny na Ukrainie, kryzysu energetycznego i inflacyjnego" – czytamy w oświadczeniu resortu finansów, na które powołało się PAP MediaRoom.
Tarcza antyinflacyjna
Tarcza antyinflacyjna w obecnym kształcie obowiązuje do końca 2022 roku. Do 30 czerwca 2023 roku przedłużono stosowanie zerowej stawki VAT na żywność oraz wyłączono sprzedaż paliw silnikowych z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.
W 2023 roku będą też obowiązywały nowe rozwiązania służące niwelowaniu rosnących cen. "Mrożenie" cen prądu i gazu to rządowe mechanizmy, które zastąpią dotychczasowe obniżki VAT.
Do końca 2022 roku stosowano obniżenie stawek VAT na: podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolnej, niektóre paliwa silnikowe, energię elektryczną i cieplną oraz gaz ziemny. Do końca roku obowiązuje również obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżka stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz na lekki olej opałowy.
Zmiany w PIT od 2023 roku
Od stycznia 2023 roku wprowadzamy elastyczniejsze zasady stosowania kwoty wolnej. Będzie można ją stosować nawet u trzech płatników i przy umowach zlecenia. Dzięki temu wieloetatowcy i zleceniobiorcy, którzy złożą PIT-2, nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i odzyskiwać go dopiero przy rozliczeniu rocznym, kiedy to zwracane są nadpłaty. Tym samym otrzymywać będą wyższe wynagrodzenie "na rękę" już w trakcie roku.
Rozliczając swój PIT w przyszłym roku, będziemy składać – tak jak w ubiegłych latach – jedno roczne zeznanie podatkowe z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących zasad i parametrów.
Czytaj też:
Nadwyżka w budżecie. Ministerstwo Finansów podało kwotęCzytaj też:
NBP podał wysokość zadłużenia zagranicznego Polski