Przeszło 50 proc. badanych zadeklarowało, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku, jednak co trzeci nie zamierza wydawać więcej.
Polacy wydadzą więcej na wakacje
– Średnio na wakacje, w przeliczeniu na osobę, zamierzamy wydać w bieżącym roku 1 614 zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1 358 zł. Należy zatem liczyć się z tym, że za tegoroczne wakacje zapłacimy nawet o 20 proc. więcej niż przed rokiem – powiedział Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich, cytowany w komunikacie.
– Warto pamiętać, że jest to kwota uśredniona, wynikająca z przeliczenia tego, ile zamierzamy wydać i ile osób będzie nam towarzyszyć – dodał Barbrich.
Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych zasobów. Podobnie było w ubiegłym roku. 85 proc. deklaruje, że nie zamierza sięgać po kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie wakacyjnych planów. taką możliwość rozważa co dziesiąty badany. Potwierdzają to także wyniki majowego "Monitora Bankowego" Związku Banków Polskich.
Wakacje bez kredytu
Bankowcy pytani o to, czy zauważają wzrost zainteresowania ofertą kredytów i pożyczek na wakacyjny wypoczynek, w zdecydowanej większości udzielili przeczącej odpowiedzi. Trzech na czterech badanych pracowników banków nie widzi takiego zainteresowania, wskazano również.
Raport oparty jest na wynikach badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses, techniką wywiadów internetowych w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania próbie (18+) Polaków liczącej 1000 osób.
Został także uzupełniony o wybrane dane zewnętrzne pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Banku Polskiego.
Czytaj też:
Rzeczkowska: Inflacja będzie jednocyfrowa pod koniec 2023 rokuCzytaj też:
"Ceny noclegów wyhamowały". Ile będą kosztować wakacje w Polsce?