Polacy już dawno przekonali się do pożyczek pozabankowych, co przekłada się także na wzrost zaufania do oferujących je firm pożyczkowych. Jednak najlepszym wyznacznikiem popularności oferty pozabankowej jest rosnąca liczba klientów tego rynku. Według danych BIK w samym tylko 2017 roku firmom pożyczkowym przybyło ponad 101 tys. klientów, w 2016 roku było podobnie i wszystko wskazuje na to, że także rok 2018 zamknie się kolejnym wzrostem klientów instytucji pożyczkowych. W sumie liczbę klientów sektora pożyczkowego w Polsce szacuje się na prawie 500 tys.
- Polacy coraz chętniej pożyczają pieniądze na rynku pozabankowym, ponieważ w ten sposób unikają skomplikowanych formalności, które czekają ich w bankach, a do tego mogą wziąć pożyczkę, nie wychodząc nawet z domu – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse, firmy udzielającej pożyczki na raty. – Nie jest jednak tak, że firmy pożyczkowe każdemu pożyczają pieniądze, nawet osobom zadłużonym czy bez dochodu. Dziś pozabankowi pożyczkodawcy o wiele dokładniej sprawdzają swoich klientów niż jeszcze kilka lat wcześniej, a do tego często współpracują przy tym z BIK i innymi rejestrami – podkreśla specjalista TAKTO Finanse.
Co wpływa na decyzję o pożyczeniu pieniędzy przez firmę pożyczkową? Można zidentyfikować co najmniej kilka czynników.
1. Historia kredytowa
Kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji o przyznaniu pożyczki pozabankowej ma zdolność kredytowa wnioskodawcy i jego historia kredytowa. To tak naprawdę weryfikacja wiarygodności danego klienta. Coraz więcej pożyczkodawców wykorzystuje do tego dane przechowywane przez Biuro Informacji Kredytowej. Dzięki temu firma pożyczkowa może dowiedzieć się, czy dany klient jest solidnym dłużnikiem, czy spłacał w przeszłości swoje zobowiązania w terminie, a także ile ma aktualnie czynnych pożyczek lub kredytów.
2. Brak zadłużenia
Ten czynnik łączy się poniekąd z poprzednim. Tym razem jednak chodzi o weryfikację klienta w rejestrach dłużników, takich jak na przykład InfoMonitor BIG, ERIF, KRD czy KBIG. Warto podkreślić, że o ile obecność klienta w BIK może wręcz mu pomóc w otrzymaniu pożyczki (90% informacji jest tam pozytywnych), to obecność w którymś z rejestrów dłużników właściwie oznacza brak możliwości pożyczenia pieniędzy. Dla firmy pożyczkowej taka osoba jest niewiarygodna i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że może nie spłacić pożyczki. Zatem kolejnym czynnikiem, który wpływa na decyzję o przyznaniu pożyczki, jest brak niespłaconych długów i problemów z komornikiem.
3. Wysokość dochodu
Kolejna ważna kwestia to wysokość dochodu. Jeśli nawet firma pożyczkowa nie żąda żadnych dokumentów potwierdzających wysokość zarobków, często prosi o zadeklarowanie ich wysokości. Z jednej strony ważne jest to, ile klientowi pozostanie pieniędzy w portfelu po odjęciu wszystkich stałych opłat i wydatków, a z drugiej – ilość osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym. Pożyczkodawca musi mieć pewność, że klient będzie miał z czego spłacać pożyczkę. Od razu jednak należy podkreślić, że firmy pożyczkowe nie są tak restrykcyjne w ocenie wysokości dochodu, jak na przykład banki. Jeśli ktoś zatem nie otrzymał kredytu w banku z powodu niskich zarobków, nie oznacza to, że nie ma szansy na pożyczkę na rynku pozabankowym.
4. Wiek pożyczkodawcy
Firmy Pożyczkowe udzielają pożyczek tylko osobom pełnoletnim, czyli takim, którzy ukończyli 18 lat. Jednak niektórzy pożyczkodawcy podnoszą minimalny wiek do 20, a nawet 22 lat. Młody wiek może być bowiem czynnikiem negatywnie wpływającym na decyzje o przyznaniu pożyczki. Takie osoby są uważane za ryzykownych klientów, nie zawsze wiadomo, czego się po nich spodziewać. Do tego różne statystyki pokazują, że to właśnie najmłodsi pożyczkobiorcy mają największy kłopot ze spłatą swoich zobowiązań. Z drugiej strony na decyzje o przyznaniu pożyczki może wpłynąć negatywnie także zbyt wysoki wiek wnioskodawcy. Tutaj znowu wiele firm pożyczkowych ustala maksymalny wiek pożyczkobiorców – zwykle to 76 lat, ale bywa, że nie są udzielane pożyczki także 70-latkom.
5. Inne czynniki
Część firm pożyczkowych bierze także dodatkowe czynniki pod uwagę, podejmując decyzje o przyznaniu pożyczki. Może to być na przykład obywatelstwo – większość pożyczkodawców kieruje swoją ofertę tylko do polskich obywateli. Barierą uniemożliwiającą zaciągnięcie pożyczki może okazać się także brak konta bankowego (tylko niektórzy pożyczkodawcy są gotowi wypłacić środki z pożyczki na przykład w okienku pocztowym na podstawie czeku GIRO), brak telefonu komórkowego (zwykle w wiadomości SMS przesyłana jest decyzja o przyznaniu pożyczki) itp.
Chociaż firmy pożyczkowe nie są tak restrykcyjne w ocenie klientów, jak banki, one również mają swoje kryteria, które mogą zadecydować o przyznaniu danemu konsumentowi pożyczki lub o jej odmowie. Warto o tym pamiętać i sprawdzać warunki, które trzeba spełnić u wybranego pożyczkodawcy. Zwykle bez problemu można je znaleźć na stronie internetowej firmy pożyczkowej w dziale „Pytania i odpowiedzi”.